- Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne
- Zwolnienie dotyczy tylko przedsiębiorców, nie obejmuje np. ich pracowników czy zleceniobiorców
- Wniosek o zwolnienie z opłacania składek przekazuje się do ZUS
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe – poinformował we Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej wniosków wpłynęło do ZUS z województwa mazowieckiego - 58 tys., a najmniej z woj. lubuskiego - 8,3 tys. - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Przedsiębiorcy z ulgi skorzystają niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).
Od 1 listopada można wnioskować o wakacje składkowe
Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia należy zapłacić składki osób, które pracodawca ubezpiecza (np. pracowników lub zleceniobiorców).
– Wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie otrzyma zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców – potwierdza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacenia składek na:
- obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe;
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy;
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.
Co ważne, wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa, a ZUS wliczy je do przyszłej emerytury czy renty. Ta ulga stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie musiał wskazać informacje, na temat ewentualnej pomocy publicznej, którą otrzymał.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
- podlegali dobrowolnemu lub obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
- ubezpieczali (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie);
- w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągali roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub nie osiągali żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych;
- w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywali pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
Przedsiębiorca w czasie wakacji składkowych będzie mógł prowadzić firmę i uzyskiwać przychody, wystawiać faktury itp.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek składa się do ZUS – tylko przez internet, za pośrednictwem profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS – wyłącznie z konta płatnika. Wniosek będzie miał symbol RWS. ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS.
Wniosek składa się w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, powinien złożyć wniosek w listopadzie. Na decyzję czeka się nie dłużej niż miesiąc (termin może się wydłużyć do 2 miesięcy, ale ZUS o tym poinformuje). Jeśli złożysz wniosek w innym terminie niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.
O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jest, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.
