Cyfrowy Wzór

Prezentacja Inny Wymiar
Polska uchodzi za kraj bezpieczny dla obywateli i stabilny dla biznesu, choć od momentu wybuchu wojny na Ukrainie rośnie liczba cyberzagrożeń.

Cyberbezpieczeństwo Polaków, walka z dezinformacją oraz rozwój cyfrowych usług – to główne tematy debaty „Rozwój sektora IT w Polsce: Cyberbezpieczeństwo i walka z dezinformacją” w Ministerstwie Cyfryzacji, która odbyła się 12 września. Wzięli w niej udział: Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Michał Kanownik – prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska oraz Mateusz Mrozek – dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK. Debatę prowadził dziennikarz ekonomiczny Karol Wasilewski.

Punktem wyjścia były niedawne ataki na infrastrukturę kolejową.

– Chcę wszystkich uspokoić. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi służbami, Ministerstwem Infrastruktury, a także spółkami kolejowymi. Polskim pasażerom nie grozi żadne niebezpieczeństwo – mówił Adam Andruszkiewicz, zwracając uwagę, że incydenty nie miały charakteru cyberataków. Wszelkie zagrożenia są jednak pod stałym monitoringiem. – Szczególnie teraz, w dobie wojny na Ukrainie. Federacji Rosyjskiej zależy na potencjalnej destabilizacji państwa polskiego, przez które płynie pomoc dla Ukrainy.

Wybuch konfliktu spowodował w polskiej przestrzeni medialnej pojawienie się dezinformacji.

– Obserwowaliśmy na przykład w internecie zalew apeli, żeby masowo wykupywać paliwo, bo go za moment zabranie. Widzieliśmy konta powiązane z Rosją, które kolportowały przekaz, aby wypłacać gotówkę z bankomatów, bo jej nie będzie – powiedział minister Andruszkiewicz.

od 16 lat

Ta akcja spowodowała w niektórych miejscach kolejki na stacjach i w bankach. Sytuacja uspokoiła się, ale pozostało pytanie – czy jest skuteczny sposób na walkę z tego typu działaniami? Zajmuje się tym m.in. NASK, reprezentowany w czasie spotkania przez Mateusza Mrozka.

– Współpracujemy z platformami internetowymi, by w zgodzie z prawem powszechnie obowiązującym i z regulaminami serwisów usuwać szkodliwe treści. Trzeba uczciwie powiedzieć, że mamy trochę do zrobienia w sferze regulacji. Dla nas obecnie kluczowa jest profilaktyka i przeciwdziałanie temu, co obserwujemy w sieci. – wyjaśnił dyrektor Mateusz Mrozek.

Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, mówił o wpływie dezinformacji na biznes.
– Jednym z celów, które chcą osiągnąć służby wykorzystujące dezinformację między innymi w Polsce, jest destabilizacja. To odbija się na postrzeganiu Polski jako miejsca do inwestowania. Każda tego typu sytuacja powoduje niepokój, więc im stabilniej, tym lepszy klimat dla biznesu. Mimo zagrożeń, które pojawiają się od dwóch lat, mamy jednak opinię miejsca bezpiecznego dla biznesu.

Podkreślił, że cyberbezpieczeństwo jest wyzwaniem dla rządu, samorządu, biznesu i każdego obywatela. Gdy wszystkie części tego ekosystemu będą świadome swojej roli oraz zaangażowania w cyberbezpieczeństwo, dopiero wtedy będzie można mówić o sukcesie.

Podczas debaty pojawiły się m.in. kwestie związane z higieną sieciową, do której należą dwuskładnikowe uwierzytelnianie czy unikanie przypadkowych sieci wi-fi. Poruszony został także temat intensywnego rozwoju usług cyfrowych w aplikacji mObywatel.

– Dzisiaj możemy być w tym zakresie wzorem dla bogatszych krajów. Polska staje się największym krajem Unii Europejskiej z tak zaawansowanymi rozwiązaniami. Świadczy o tym upowszechnienie profilu zaufanego czy rozwój aplikacji mObywatel, która zrównuje wiele dokumentów w formie cyfrowej z tradycyjnymi – dowodził Adam Andruszkiewicz.

Cała debata do obejrzenia: https://www.facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji/videos/1233382417328458

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Cyfrowy Wzór - Dziennik Zachodni

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu