Powstanie Ministerstwo Budownictwa? „Nasz sektor nie może dalej działać podzielony pomiędzy inne resorty"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie nowego resortu – Ministerstwa Budownictwa.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie nowego resortu – Ministerstwa Budownictwa. Szymon Starnawski/ Polska Press
Polska Izba Inżynierów Budownictwa zrzeszająca 120 tysięcy członków i będąca ważnym podmiotem branży budowlanej wystosowała apel o utworzenie nowego ministerstwa w pełni odpowiadającego za sprawy budownictwa w Polsce. – Tę branżę, często od pokoleń, tworzy kilka milionów Polaków – mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – To wielki zasób, który obecnie nie posiada ministerstwa – dodaje.

Spis treści

Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa

– Branża budowlana w Polsce to ogromny sektor odpowiedzialny za strategiczne zadania, takie jak budowa bezpiecznej infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej, mieszkalnictwo, powstawanie budynków użyteczności publicznej i wiele innych. Tę branżę, często od pokoleń tworzy kilka milionów Polaków, setki tysięcy podmiotów gospodarczych działających w wielu obszarach. To wielki zasób, który obecnie nie posiada ministerstwa, które w jednym miejscu skupiałoby wszystkie jego zadania i mogło reagować na pojawiające się problemy – mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Sygnatariusze apelu podkreślają, że w najbliższych latach przed branżą stoi wiele wyzwań, dlatego, w ich opinii, utworzenie odrębnego resortu jest pilnym zadaniem dla nowego rządu.

– Cyfryzacja, która obejmie nie tylko naszą branżę, ale także samorządy i obywateli, do tego kryzys mieszkaniowy i wzrost cen produkcji, a także całe ogromne przedsięwzięcie jakim będzie odbudowa naszego wschodniego sąsiada to są zadania, którym już dziś musimy stawić czoła. A na horyzoncie rysują się już kolejne wyzwania. W takiej sytuacji nasz sektor nie może dalej działać podzielony pomiędzy inne ministerstwa, to stwarza zbyt wiele utrudnień i wydłuża procesy budowlane. Jedno ministerstwo objęłoby swoim zakresem te wszystkie działania – tłumaczy z kolei Rafał Zarzecki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Ministerstwa budownictwa kluczowym wsparciem dla branży

Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa:

– Apelujemy o utworzenie nowego ministerstwa odpowiedzialnego za sektor polskiego budownictwa. Budownictwo, będące jedną z największych gałęzi polskiej gospodarki, w 2021 r. zostało włączone do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, co spowodowało marginalizację tego sektora – czytamy w apelu.

W dalszej części wskazano, że „niektóre kluczowe przepisy powstają w innych resortach, takich jak środowisko, cyfryzacja czy infrastruktura", a to zdaniem sygnatariuszy apelu doprowadziło w ostatnich latach „do chaosu legislacyjnego oraz prawnego". Podkreślono także, że „nie sprzyjał temu także sposób procedowania zmian legislacyjnych w parlamencie".

– Wielokrotnie alarmowaliśmy także, że obecny kształt administracyjny utrudnia, a często nawet uniemożliwia przeprowadzenie odpowiednich konsultacji społecznych, które nawet jeśli były prowadzone to nie zapewniały odpowiedniego czasu na zapoznanie się oraz ustosunkowanie do niekiedy kluczowych dla naszego sektora zmian – czytamy.

Ponadto wskazano, że sektor budownictwa odpowiada za 1/5 polskiego PKB i realizację zadań strategicznych z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski, czyli energetyki, mieszkalnictwa, infrastruktury, w tym budowy dróg i mostów oraz obiektów użytkowych.

Deklarujemy pełną gotowość do współpracy oraz zapewniamy wsparcie całego sektora przy tworzeniu tak niezwykle potrzebnego i wyczekiwanego Ministerstwa Budownictwa – podkreślono.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstanie Ministerstwo Budownictwa? „Nasz sektor nie może dalej działać podzielony pomiędzy inne resorty" - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu