Dom 2021. Teraz zbudujesz panelami oraz instalacją do magazynowania energii i ładowania auta [7.04.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dom bez rachunków za energię coraz bliżej. Wszystko ułatwi możliwość magazynowania prądu
Dom bez rachunków za energię coraz bliżej. Wszystko ułatwi możliwość magazynowania prądu Mariusz Kapała / Polska Press
Budowa domu od 1 stycznia jest nie lada wyzwaniem. Obowiązuje bowiem nowa norma energetyczna WT2021, która sprawia, że nie da się obecnie legalnie wybudować domu ogrzewanego inaczej niż przez pompę ciepła, energię elektryczną pozyskiwaną z paneli słonecznych lub energię pochodzącą z biogazowni.

Z tych trzech źródeł tzw. energii pierwotnej najpopularniejsze są instalacje fotowoltaiczne, które pojawiły się w ostatnich latach ma kilkuset tysiącach dachów domów w Polsce. W znacznej mierze dzięki dotacjom z rządowego programu „Mój Prąd” służą one już nie tylko do podgrzewania wody, ale w wielu domostwach generują prąd zapewniający energię na wszystkie potrzeby – od zasilania urządzeń elektrycznych, zapewnienie ciepła lub chłodu aż po wentylację.

Panele słoneczne uzupełniane teraz będą o magazyny energii. Przechowają one moc wyprodukowaną w ciągu dnia

Tak naprawdę jedyną barierą hamującą jeszcze bardziej dynamiczny rozwój fotowoltaiki są obawy o braki energii w okresach gdy brakuje słońca.

Domowe magazyny energii

Ale idzie ku lepszemu i ten problem wkrótce da się rozwiązać. Według rządowych zapowiedzi, kolejna edycja programu „Mój Prąd” obejmie nie tylko fotowoltaikę, ale też m.in. domowe magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dopłaty i zmiany prawne przyspieszą nowe trendy w budownictwie – inteligentnego przechowywania i zarządzania energią wytwarzaną z własnych źródeł. Jak przewidują eksperci, czeka nas prawdziwa rewolucja i uniezależnienie gospodarstw domowych od rosnących cen prądu. Jak będziemy zasilać domy przyszłości?
Fotowoltaika produkuje energię głównie latem i w ciągu dnia. Jednak największe zapotrzebowanie na nią następuje wieczorem oraz w okresie jesienno-zimowym. W polskich domach moc wytworzona ze słońca jest wykorzystywana średnio jedynie w 30 proc. To znaczy, że nawet 70 proc. oddawane jest z powrotem do sieci jako nadwyżki. Można je odzyskać w ramach systemu opustu, jednak ze stratą co najmniej 20 proc. mocy. Przepisy zakładają bowiem, że za każdą oddaną 1 kWh można odzyskać 0,8 lub 0,7 kWh – w zależności od mocy instalacji. Dlatego wraz z rozwojem fotowoltaiki kluczowe stanie się większe zużywanie wytwarzanej w domach energii na własny użytek.

Zbiorą poza szczytem

– Od kilku lat budownictwo stawia na ekologię i energooszczędność: fotowoltaika czy smart home odmieniane są przez wszystkie przypadki. Prawdziwa rewolucja wciąż jednak przed nami. Do domów będą wkraczały magazyny energii, które przechowają moc wyprodukowaną w ciągu dnia w celu wykorzystania jej wieczorem, gdy domownicy wracają z pracy lub szkoły i zwiększa się zapotrzebowanie. Takie systemy „zbiorą” tanią energię poza szczytem i wykorzystają ją wtedy, gdy taryfa jest droższa, zapewnią też zasilanie nawet w przypadku awarii sieci. Nie będą przy tym wymagały wiele miejsca ani skomplikowanej obsługi – po skonfigurowaniu przez instalatora będą gotowe do użycia – wyjaśnia Jan Kręt, product manager w firmie Eaton.
Magazyny zwiększą zużycie mocy produkowanej w instalacjach słonecznych nawet o 70 proc. Właścicielom domów przyniesie to znaczne oszczędności i uniezależnienie od rosnących cen energii.

Wymuszona energooszczędność

Magazynowanie energii to nie wszystko. Kluczowe w najbliższych latach będzie również ograniczanie jej zużycia. Trend ten dodatkowo przyspieszają rosnące ceny prądu i przepisy: od 1 stycznia br. obowiązują nowe warunki techniczne, które zakładają obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną w domach jednorodzinnych do 70 kWh/m2 rocznie (dotąd było to 95 kWh/m2). Aby to osiągnąć, nie wystarczą jednak energooszczędne żarówki czy lodówka.
– Koszty wytworzenia i dostarczenia energii będą rosły, trend ten widoczny jest w całej Europie. W ograniczaniu zużycia prądu na coraz szerszą skalę wykorzystywane będą inteligentne systemy, które zautomatyzują zarządzanie energią i będą dopasowywały jej zużycie do cen taryf czy produkcji energii z fotowoltaiki. Światłem, sprzętami, ładowaniem elektrycznych samochodów czy ogrzewaniem sterować będzie sztuczna inteligencja, która wraz z upływem czasu nauczy się nawyków domowników. Producenci zauważają już potrzebę wykorzystywania produkowanej energii na bieżąco, dlatego urządzenia są projektowane z myślą o lepszej komunikacji całej domowej sieci – wskazuje Jan Kręt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu