Drewno jako materiał przyszłości. Zrewolucjonizuje gospodarkę?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Technologia może współgrać z zasobami leśnymi.
Technologia może współgrać z zasobami leśnymi. Karolina Misztal/Polska Press
Czy Polska może wyznaczać standardy w zastosowaniu drewna? Czy surowiec jest w stanie zastąpić węgiel? O tym debatowali uczestnicy konferencji „Drewno materiałem przyszłości”, która odbyła się w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym. Przedstawiciele różnych sektorów podpisali deklarację o wspólnych działaniach na rzecz popularyzacji drewna jako surowca strategicznego dla ochrony klimatu i nowoczesnej gospodarki.

Spis treści

Drewno jest tanie i szeroko dostępne

Zmienia się współczesna technologia, zmienia się też podejście do surowców. Drewno odgrywa ogromną rolę w innowacyjnej gospodarce przyszłości, staje się kluczowym materiałem w procesach transformacji ekologicznej.

Czas zmieniać Polskę murowaną na Polskę drewnianą, bo drewno to surowiec przyszłości i następnych pokoleń. Tak jak obecne generacje wychowały się i budowały rzeczywistość w oparciu o surowce kopalne bazując na węglowodorach, metalach, minerałach i kruszywach, tak wchodzące pokolenia coraz bardziej eliminować będą ze swego otoczenia i gospodarki tworzywa sztuczne, beton oraz stal i zastępować je produktami oraz technologiami opartymi na drewnie, stwierdził Robert Jaśkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Stosowanie drewna jest opłacalne, to surowiec łatwo dostępny, odnawialny, pomocny przy wiązaniu szkodliwego CO2 z atmosfery. W polskich lasach nie brakuje drzew, a zrównoważona gospodarka leśna pozwala połączyć potrzebę pozyskiwania z ochroną środowiska. Im więcej sadzi się nowych drzew, tym wolniejsze są zmiany klimatyczne.

Przyszłość nie tylko krajowej gospodarki

Przykłady innowacyjnych technologii opartych na drewnie, zaprezentowane podczas konferencji, wyraźnie pokazują, że ten surowiec może odegrać kluczową rolę w przyszłości globalnej gospodarki. W Finlandii drewno już teraz jest w 30 proc. wykorzystywane w budownictwie. Ma niezwykłą nośność przy jednoczesnej małej masie. Nowoczesne materiały drewniane są odporne na ogień i wodę.

Drewno odgrywa również istotną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Tworzy się biokompozyty, celulozę mikrofibrylowaną, czy też biodegradowalne tkaniny. Eksperci zgodnie podkreślają, że XXI wiek staje się „wiekiem drewna”, zastępując erę stali i betonu.

Na człowieku spoczywa odpowiedzialność za zarządzanie zasobami leśnymi i ich zrównoważone wykorzystanie. Gospodarka może opierać się na drewnie, ale ta współpraca musi być harmonijna.

Źródło: mat. prasowe

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu