Spis treści
Rozwój policentryczny
Jednym z czterech najważniejszych celów, jakie zostaną postawione w średniookresowej strategii rozwoju Polski, jest rozwój wieloośrodkowy. Oznacza to, iż nie koncentruje się wyłącznie na największych ośrodkach miejskich, ale jest możliwie szeroko rozlany po całym terytorium kraju. Siłą napędową takiego rozwoju może być CPK wraz z połączeniami kolejowymi i inwestycjami towarzyszącymi.
- CPK to największy projekt w ramach polskiej polityki regionalnej, za polskie pieniądze. Za budową CPK powinny iść inwestycje, które poprawią jakość życia w regionach. Dlatego ważne jest, by ten projekt uwzględnił ich potrzeby - powiedziała Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas środowego spotkania.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przeprowadziła także konsultacje z łódzkim środowiskiem akademicko-eksperckim oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.
- Jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny i jego otoczenie, które znajduje się między Łodzią a Warszawą, to perspektywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest jasna. Jak największy impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi – przyznała ministra.
Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK
Obszar otoczenia CPK obejmuje obecnie jedynie 18 gmin z województwa mazowieckiego. Teoretycznie strategia wspomnianego otoczenia we wprowadzeniu odwołuje się też do Łodzi i koncepcji duopolis, czyli wspólnej aglomeracji warszawsko-łódzkiej. W praktyce jednak wobec Łodzi i województwa łódzkiego nie zaplanowano żadnego wsparcia.
