Duże zmiany na myjniach samochodowych. Od lutego za mycie auta dostaniemy paragon. Czy wzrosną ceny na myjniach automatycznych?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Montaż jednej kasy fiskalnej na myjni samoobsługowej to koszt nawet do 2000 złotych
Montaż jednej kasy fiskalnej na myjni samoobsługowej to koszt nawet do 2000 złotych paulbr75 / PixaBay
Od 1 lutego 2023 roku we wszystkich myjniach samochodowych muszą być zainstalowane kasy fiskalne. Wymóg ten dotyczy także automatów na monety lub płatności kartą, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli. Wkrótce odczują to kierowcy, którzy prawdopodobnie zapłacą więcej za usługę.

Kasy fiskalne na myjniach samoobsługowych

Od środy 1 lutego obowiązują nowe przepisy, nakładające na myjnie samochodowe obowiązek stosowania kas fiskalnych. Branża wielokrotnie wnioskowała o przesunięcie wyznaczonego terminu, co zresztą kilka razy się udało. Najpierw resort finansów zamierzał wprowadzić zmiany w styczniu ubiegłego roku, termin przełożono jednak na lipiec, następnie na październik i ostatecznie na luty bieżącego roku.

Tradycyjne myjnie samochodowe nie odczują większych zmian związanych z nowymi przepisami. Wystarczy im bowiem zakup jednego, prostego urządzenia na cały obiekt. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku miejsc z urządzeniami samoobsługowymi.

Zmiany wprowadzone przez resort finansów zakładają, że kasa fiskalna musi być zamontowana na każdym urządzeniu, za którego korzystanie płacimy kartą lub wrzucając monety. Niektóre firmy z tego powodu wstrzymały się z realizacją rządowych założeń i nadal odwlekają ten proces.

Według danych Stowarzyszenia Myjnie Polskie do końca stycznia kupiono zaledwie 12,5 tys. urządzeń, czyli nawet dwukrotnie mniej niż szacowano. Jedną z głównych barier, które odstraszają właścicieli, jest cena. Jedna taka kasa kosztuje około 2000 zł, zatem przy myjni z czterema stanowiskami i dwoma odkurzaczami koszt ten wzrasta do około 12 tys. złotych. Do tego dochodzi usługa montażu (500 zł) oraz miesięczny abonament w wysokości 45 złotych. Niewykluczone, że opłaty te przełożą się na wyższą cenę usługi.

Niektórzy właściciele twierdzą również, że kasy fiskalne oferowane na polskim rynku przy temperaturze -5 stopni Celsjusza przestają pracować. To dodatkowy cios w branżę, gdyż wiele obiektów dostosowanych jest do pracy przy nawet -10 stopniach.

Co z drukowaniem paragonów?
Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z przyjętym rozporządzeniem paragon na myjni nie musi być drukowany. Wystarczy, że zostanie klientowi wyświetlony na 30 sekund po uiszczeniu opłaty.

Na paragonie muszą się znaleźć dane takie jak:

  • numer unikatowy kasy,
  • data sprzedaży,
  • numer identyfikacji podatkowej,
  • numer paragonu,
  • łączna wartość sprzedaży brutto,
  • wysokość podatku,
  • typ formy płatności.

Wymogów nie spełnia natomiast prezentowanie paragonu za pomocą kodu QR. Obecnie wielu właścicieli takich obiektów wnioskuje o odroczenie obowiązku, co zresztą często rozpatrywane jest pozytywnie. Głównym powodem jest niska dostępność kas, które można montować w myjniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu