E-faktury będą obowiązkowe. Jest zgoda Komisji Europejskiej. Czy to koniec papierowych faktur?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
30 marca 2022 r. Komisja Europejska wysłała do Rady UE projekt decyzji, który upoważni polskie państwo do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego.
30 marca 2022 r. Komisja Europejska wysłała do Rady UE projekt decyzji, który upoważni polskie państwo do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. unsplash
E-faktury będą obowiązkowe. Od drugiego kwartału faktury będzie trzeba wystawiać i wysyłać za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Już teraz jest to możliwe, choć nie jest obligatoryjne. Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie nowego obowiązku. Nowe przepisy prawne czekają jeszcze na akceptację Rady UE. Czym jest e-faktura i czy pomoże w walce z wyłudzeniami VAT-u? Wyjaśniamy.

E-faktury będą obowiązkowe. Od kiedy?

30 marca 2022 r. Komisja Europejska wysłała do Rady UE projekt decyzji, który upoważni polskie państwo do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Decyzja komisji już jest, oczekuje teraz na akceptację Rady UE. Akceptacja powinna nastąpić do kilku tygodni. Polska w tej sprawie wniosek do Komisji Europejskiej przekazała już 2 sierpnia 2021 r.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują już regulacje, które wprowadziły nowy rodzaj faktur. To tzw. e-faktury, inaczej nazywane fakturami ustrukturyzowanymi. Są one wystawiane oraz wysyłane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KseF).

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi wystawianie faktur za pośrednictwem nowego systemu jest dobrowolne. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów od drugiego kwartału 2023 r. ma być obowiązkowe. E-faktury w systemie KseF mają w całości zastąpić dotychczasowe faktury papierowe i elektroniczne.

System ma ułatwić rozliczenia między firmami, podnieść poziom bezpieczeństwa w rozliczeniach. Pozwoli to na szybszą identyfikację oszustw podatkowych, takich, jak np. karuzele VAT.

E-faktura - czym jest?

Księgowa będzie miała możliwość wysyłania informacji bezpośrednio z komputerowego programu finansowo-księgowego w postaci cyfrowej do Krajowego Systemu e-Faktur. W tym celu Ministerstwo Finansów udostępni odpowiednią strukturę logiczną wraz z systemem teleinformatycznym.

Faktury będzie można wystawiać również przez indywidualne konto w systemie KseF. Uwierzytelnienie podatnika w systemie będzie się odbywać za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej. Dostęp do faktur będzie mogła mieć każda osoba uprawniona do tego przez podatnika. Mogą to być pracownicy lub np. biura rachunkowe.

Faktury po wystawieniu będą wysyłane do centralnej bazy Ministerstwa Finansów, a kontrahent pobierze ją z systemu.

Korzyści dla wystawiających e-faktury. Zobaczy, czy też zyskasz

Ustawodawca przewiduje specjalne udogodnienia dla korzystających z wystawiania e-faktur w systemie KseF. To m.in.:

  • zwrot VAT-u do 40 dni, zamiast 60
  • brak konieczności przesyłania pliku JKP_FA na żądanie organów podatkowych (informacje są automatycznie dostępne dla administracji w systemie)
  • uproszczenie rozliczania faktur korygujących
  • nie trzeba będzie archiwizować i przechowywać faktur wystawianych w systemie KseF. Faktury są przechowywane w systemie przez dziesięciu lat

E-faktury mają pomóc z wyłudzeniami VAT-u i oszustwami podatkowymi

Oszustwo podatkowe jest unikaniem opodatkowania lub zmniejszeniem wysokości podatków, które należy zapłacić. Duże oszustwa podatkowe zazwyczaj przybierają formę tzw. karuzeli podatkowej. Aby ukryć prawdziwą wysokość należnego podatku, przestępcy wykorzystują kilka firm, które nie muszą zdawać sobie sprawy z faktu, że biorą udział w wyłudzaniu podatku.

Korzystając z legalnie działających podmiotów, przestępcy uwiarygodniają własną działalność. Zyski z wyłudzeń zabierają przestępcy, natomiast podmioty pośredniczące wciągnięte w nielegalną działalność zostają z długiem wobec Skarbu Państwa. Mogą również ponosić odpowiedzialność karną za wyłudzanie podatków.

Karuzela VAT jest oszustwem podatkowym, które wykorzystuje tzw. znikającego podatnika. Przestępstwa tego typu zostały dostrzeżone już w 1980 roku w związku ze zniesieniem barier handlowych pomiędzy Belgią, Niderlandami i Luksemburgiem, które tworzą unię gospodarczą.

Według dziennikarskiego śledztwa z 2019 r. przeprowadzonego przez niemiecki portal Correctiv różnego rodzaju karuzele podatkowe krajom UE przynoszą roczne w wysokości 50 mld euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu