Emerytura z Wielkiej Brytanii w Polsce. Czy można przenieść składki emerytalne z Anglii do Polski? Wiek emerytalny w Anglii

AIP
ZUS w Gdańsku
ZUS w Gdańsku Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Udostępnij:
Emerytura. Tysiące Polaków rozważa powrót z Wielkiej Brytanii do Polski. Przez lata pracy opłacali oni w Anglii składki emerytalne. Co się stanie z odłożonymi pieniędzmi po wyjeździe z Wielkiej Brytanii? Czy składki można przenieść do polskiego ZUS-u? Czy sytuacja zmieni się po brexicie? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

5, 10, a może nawet 15 lat pracy - Polacy masowo wyjechali do Wielkiej Brytanii w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Jeśli pracowali legalnie, opłacali składki emerytalne.

System emerytalny w Anglii

System emerytalny w Wielkiej Brytanii przewiduje następujące rodzaje emerytur: emeryturę państwową (State Pension), emeryturę prywatną (Personal Pension) oraz emeryturę, która wypłacana jest w ramach programów emerytalnych prowadzonych przez pracodawców (Company lub Occupational Pension).

Emerytura państwowa dzieli się z kolei na emeryturę podstawową (basic State Pension) i emeryturę dodatkową (Additional State Pension). Basic State Pension jest wypłacana każdemu, kto osiągnie wymagany wiek emerytalny i wykaże odpowiedni staż pracy, natomiast Additional State Pension wypłacana jest w wysokości zależnej od dochodów osiąganych przez daną osobę i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Nie każdy może być uprawniony do otrzymania tej części emerytury. W szczególności nie mogą liczyć na Additional State Pension osoby prowadzące działalność na zasadzie samozatrudnienia (składki opłacane przez te osoby nie zasilają funduszu, z którego wypłacana jest ta emerytura).

Prawo do pełnej brytyjskiej State Pension nabywa się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Od 6 kwietnia 2016 r. w Wielkiej Brytanii obowiązują nowe przepisy regulujące sposób obliczania wieku emerytalnego. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi zasadami wiek emerytalny wynosił 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Aby ustalić wiek emerytalny danej osoby, zgodnie z nowymi przepisami, można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie GOV.uk.

Brexit, a emerytura w Polsce

Wejście w życie z dniem 1 lutego 2020 r. umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej wprowadziło okres przejściowy, w którym w stosunkach z Wielką Brytanią w dziedzinie zabezpieczenia społecznego nadal obowiązują przepisy rozporządzeń unijnych dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Okres przejściowy rozpoczął się 1 lutego 2020 r. i będzie trwać do końca grudnia 2020 r.

Emerytura z Anglii i Polski

Zgodnie z unijnymi przepisami osoba, która pracowała w Polsce i w Wielkiej Brytanii i podlegała z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym może ubiegać się o emeryturę lub rentę z obu państw, przy czym każde z państw ustali uprawnienie do świadczenia na warunkach określonych w krajowym ustawodawstwie. Natomiast unijne przepisy mają na celu ułatwienie spełnienia tych warunków osobom migrującym poprzez zastosowanie zasady zachowania praw nabytych, sumowania okresów ubezpieczenia, czy transferu świadczeń do miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Oznacza to, że osoba, która przez np. 10 lat pracowała w Wielkiej Brytanii i osiągnęła wiek emerytalny obowiązujący w tym państwie, może uzyskać za ten okres pracy brytyjską emeryturę, która po powrocie do Polski – na jej wniosek - może być transferowana na polski rachunek bankowy.

Przeniesienie składek jest niemożliwe

Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz polskie ustawodawstwo w dziedzinie zabezpieczenia społecznego nie zawiera regulacji umożliwiających transfer składek ubezpieczeniowych opłaconych do systemu ubezpieczeniowego innego państwa członkowskiego do polskiego systemu ubezpieczeniowego. Nie ma zatem podstaw prawnych do „przeniesienia” do polskiego systemu ubezpieczeniowego, składek emerytalnych opłaconych do systemu brytyjskiego.

Relacje z Wielką Brytanią w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, które obowiązywać będą po zakończeniu okresu przejściowego, określone zostaną nowymi aktami prawa międzynarodowego.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

(Artykuł na podstawie informacji z ZUS i powroty.gov.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytura z Wielkiej Brytanii w Polsce. Czy można przenieść składki emerytalne z Anglii do Polski? Wiek emerytalny w Anglii - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiS
28 lutego, 04:08, Gość:

Można przenieść polslkie składki za granicę

póki jeszcze nie przepadły?

Nie można, nie wolno, zabraniam!

G
Gość

Można przenieść polslkie składki za granicę

póki jeszcze nie przepadły?

Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie