Emerytura rolnicza bez konieczności zdania gospodarstwa
W tej chwili ustawa o ubezpieczeniu społecznym zakłada udzielanie emerytur rolniczych w momencie zaprzestania działalności rolniczej. Rolnik musi więc na stałe się jej pozbyć lub oddać w dzierżawę. Nowelizacja przepisów ma wprowadzić możliwość pobierania świadczenia bez rezygnowania z gospodarstwa.
- Zgodnie z projektem emeryt nie musi zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Zmiana ta jest konsekwencją założeń „Polskiego Ładu dla polskiej wsi”, gdzie jednym z priorytetów jest wprowadzenie ułatwień podczas wypłaty świadczeń dla osób, które nabyły emerytury rolnicze - uzasadnia projekt.
KRUS ustali dodatki, ułatwienia obejmą też niepełnosprawnych
W nowej ustawie ma się również pojawić przepis o wprowadzeniu dodatku dla osób, które opłacały podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub dodatkową z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha. Rozwiązanie ma być brane pod uwagę przy ustalaniu świadczenia emerytalnego.
To też może Cię zainteresować
Na ułatwienia mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością. Ci, którzy mają długi staż ubezpieczeniowy łatwiej uzyskają świadczenie. W projekcie zawarto dodatkowo wzmiankę o wyeliminowaniu błędów przy ustalaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. w przypadku prawa do świadczeń z ZUS i KRUS.
Ustawa dotycząca emerytur dla rolników prawdopodobnie wejdzie w życie w II kwartale 2022 roku.
Źródło: KPRM
