Emerytury w 2024 roku będą wyższe. Tyle emeryci dostaną na swoje konta. Sprawdź najnowsze wyliczenia! 11.12.2023

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Wideo
od 16 lat
To, że emerytury w 2024 roku będą wyższe, niż są obecnie jest pewne od dawna. To zakładają bowiem przepisy dotyczące waloryzacji emerytur. Ciągle jednak trwają dywagacje, ile wynosić będzie waloryzacja w 2024 roku. Mamy najnowsze informacje na ten temat i oparte o nie szacunkowe wyliczenia emerytur w 2024 roku. Zawierają one przykładową obecną emeryturę brutto, obecną emeryturę netto i wysokość emerytury netto po planowanej waloryzacji. Sprawdźcie!

Spis treści

Kiedy waloryzacja emerytur w 2024 roku?

Zgodnie z założeniami waloryzacja emerytur w 2024 roku ma być przeprowadzona 1 marca 2024 roku. Ile ma wynieść? Tego oficjalnie jeszcze nie wiadomo. Informacje na temat waloryzacji emerytur pojawiały się już różne. W pierwszej części roku dziennikarze rożnych tytułów podawali, że nie będzie już tak wysoka, jak w 2023 roku. Mówiło się o tym, że w 2024 roku wskaźnik waloryzacji emerytury wciąć będzie dwucyfrowy - wynieść miał dokładnie 10,19 procenta. Teraz - jak podaje Fakt powołując się na źródła rządowe - mówi się jednak o wyższym wskaźniku.

Waloryzacja emerytur 2024 wyższa, niż zakładano

W połowie czerwca rząd miał przedstawić główne założenia budżetu na 2024 rok, a wśród szczegółów jego dotyczących, miały być też pieniądze przeznaczone na wypłaty rent i emerytur. - Wszystko wskazuje na to, że będzie niższa niż w tym roku, wciąż jednak dwucyfrowa. Podwyżki dla seniorów mają wynieść 12,3 proc. – tyle, ile inflacja - podaje Fakt.

Jak więc będą wyglądały emerytury w 2024 roku? Postanowiliśmy wykonać szacunkowe wyliczenia. Zawierają one przykładową obecną emeryturę brutto, obecną emeryturę netto i wysokość emerytury netto po planowanej waloryzacji. Sprawdźcie!

Waloryzacja emerytur w 2023 roku

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur w 2023 roku osiągnęła zawrotne 14,8 procenta. Z jednej strony był to bardzo wysoki wskaźnik i emeryci dostali dużo wyższe emerytury. Z drugiej jednak strony na taką wysokość waloryzacji wpływ miała m.in. inflacja, która spowodowała wysokie podwyżki towarów i usług. Krótko mówiąc, za taką samą emeryturę seniorzy mogli kupić mniej. Warto tu też dodać, że waloryzacja emerytur w 2023 roku była nie tylko procentowa, ale i kwotowa. Ci, którzy otrzymują najniższe emerytury mogli liczyć co najmniej na 250 złotych podwyżki, nawet jeśli z wyliczeń procentowych wychodził mniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury w 2024 roku będą wyższe. Tyle emeryci dostaną na swoje konta. Sprawdź najnowsze wyliczenia! 11.12.2023 - Głos Koszaliński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu