Fajerwerki w Sylwestra. Jak bezpiecznie witać nowy rok odpalając race i sztuczne ognie [rady eksperta]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W tym roku, mimo ograniczeń dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W tym roku, mimo ograniczeń dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tomasz Hołod / Polska Press
W tym roku nie odbędą się huczne imprezy sylwestrowe organizowane przez miasta i gminy. Zapewne nie zabraknie jednak prywatnych pokazów sztucznych ogni, które na stałe wpisały się w tradycję witania Nowego Roku. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, odpalanie fajerwerków jest dozwolone. O tym, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić, przypomina Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

„Strzelam mądrze w Sylwestra” – pirotechniczna fundacja przypomina o zasadach odpowiedzialnego korzystania z fajerwerków.
– Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, rok 2020 musimy pożegnać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a jeśli na imprezie, to bardzo kameralnej. Możemy świętować w gronie rodziny i znajomych, ale nie powinniśmy zapraszać więcej niż pięciu osób z zewnątrz. Dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, zatroszczyć się o własne zdrowie oraz komfort domowych zwierząt – tłumaczy Marta Smolińska, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Kup fajerwerki z pewnego źródła

Pierwszym krokiem do zorganizowania bezpiecznego pokazu jest zakup fajerwerków pochodzących ze sprawdzonego, legalnego źródła. Powinniśmy nabywać je jedynie w sklepach i na specjalnych stoiskach, a nie przypadkowych straganach. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca jest osobą kompetentną i potrafi nam pomóc w doborze materiałów. Fajerwerki powinny posiadać oznakowanie CE umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, które świadczy o tym, że materiał spełnia normy dopuszczenia na rynek europejski. Do każdego produktu musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, z którą trzeba się zapoznać. Opakowania materiałów powinny być oryginalne i pozbawione uszkodzeń – nie może być na nich wybrzuszeń, przecięć czy pęknięć.

TO JEST WAŻNE!. Kliknij i przeczytaj!

TO JEST WAŻNE!. Kliknij i przeczytaj!

Wybierz właściwe miejsce

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do pokazu jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie wolno odpalać materiałów w zamkniętych pomieszczeniach, a także z okien, balkonów czy tarasów. Teren powinien być otwarty, oddalony od skupisk ludzi, zabudowań, drzew czy linii energetycznych. Warto także sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się szpitale, placówki opiekuńcze, domy opieki społecznej czy schroniska dla zwierząt.

Odpal materiały zgodnie z instrukcją

Należy pamiętać o tym, że każdy z rodzajów materiałów pirotechnicznych zachowuje się nieco inaczej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją. Inne środki ostrożności zachowamy przy rakietach, a inne przy rzymskich ogniach. Zawsze należy odpalić jedynie końcówkę lontu, a następnie oddalić się na bezpieczną odległość. Pod żadnym pozorem nie można trzymać odpalanych materiałów w rękach (chyba, że jasno wskazuje na to instrukcja), a także pochylać się nad nimi czy zbliżać na odległość inną niż ta określona w instrukcji.
Takie same zasady dotyczą niewybuchów. Najlepiej odpalać fajerwerki stojąc lub kucając z boku. Osoba odpalająca powinna być trzeźwa i pełnoletnia (sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom małoletnim jest zabroniona).

Zadbaj o zwierzęta

Huk i rozbłyski mogą powodować u zwierząt stres, dlatego warto już wcześniej przygotować się do sylwestrowego wieczoru. Przede wszystkim zwierzęta powinny zostać w domu – nie zabieraj ich ze sobą na imprezę, a wieczorny spacer zaplanuj na wcześniejszą godzinę. Zapewnij pupilowi ciche i spokojne miejsce, w którym będzie mógł się schować. Pomóc może także włączenie telewizora lub radia – są to znane zwierzakom dźwięki, które częściowo zagłuszą huk. Jeśli pies czy kot reaguje bardzo nerwowo, warto udać się wcześniej na konsultację z behawiorystą lub weterynarzem. Specjaliści podpowiedzą jak z nim postępować lub wskażą bezpieczne dla pupila leki uspokajające. W trosce o zwierzęta – zarówno te, które zostały w domach, jak i bezdomne czy dzikie – możemy zdecydować się na zakup tzw. silentów, czyli cichych fajerwerków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu