Spis treści
System kaucyjny już w 2024 roku? Podatek od plastiku już jest
Początek 2024 roku przyniósł nowy podatek, który dotyczyć będzie wykorzystania tworzyw sztucznych. Tę zmianę można traktować jako pierwszy etap systemu kaucyjnego w Polsce, który w pełnej formie wejdzie w życie za rok - w styczniu 2025 roku.
Resort klimatu już kilka miesięcy temu przyjął rozporządzenie w sprawie nowego opodatkowania, jednak dopiero teraz zapisy pojawiły się w dzienniku ustaw. To oznacza, że przedsiębiorcy, których bezpośrednio dotyczą zmiany, o ich kształcie dowiadują się dopiero na kilkanaście dni przed początkiem obowiązywania przepisów.
Dodatkowy podatek będzie dotyczył produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza plastikowych kubków na napoje i opakowań na żywność na wynos. Jest to uzupełnienie przepisów o gospodarowaniu niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej, które dotyczą przedsiębiorców.
Ile wynosi podatek od plastiku?
Słowo podatek jest tutaj nieco na wyrost. Rozporządzenie mówi bowiem wprost o opłacie, która będzie nałożona na przedsiębiorców. Trudno jednak wyobrazić sobie, że koszty nie zostaną przerzucone na odbiorców końcowych. Co ważne, przedsiębiorcy muszą dać swoim klientom możliwość wyboru alternatywnego opakowania na żywność, które będzie bezpieczne dla środowiska.
A ile wynosi opłata za użycie produktów jednorazowego użytku wytworzonych z tworzyw sztucznych będących opakowaniem? Rozporządzenie wymienia dwie stawki:
- 0,20 zł w przypadku kubków na napoje oraz pokrywek i wieczek na kubki;
- 0,25 zł w przypadku pojemników na żywność z pokrywkami lub bez.
Opłaty dotyczą nie tylko opakowań na wynos, ale także plastikowych opakowań żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia i na miejscu w restauracji. Podatek od plastiku zapłacimy także w przypadku żywności, którą zazwyczaj spożywamy w plastikowych pojemnikach, ale też tych gotowych do spożycia bez dalszej obróbki, np. z pojemników na fast foody.
Wspomniane opłaty dotyczyć będą firm prowadzących:
- handel detaliczny
- handel hurtowy
- gastronomię
- sprzedaż napojów lub żywności za pośrednictwem urządzeń vendingowych (automatów)
Przepisy wprowadzające podatek od plastiku to reakcja na unijną dyrektywę Single Use Plastic, która ma na celu redukcję konsekwencji wprowadzenia na rynek zbyt dużej ilości tworzyw sztucznych.
