Wkrótce nie użyjesz tych produktów. Przyjęto unijne rozporządzenie

Maciej Badowski
Opracowanie:
Kraje członkowskie UE w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.
Kraje członkowskie UE w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. adragan8/123rf
Kraje członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Nowe przepisy mają na celu zredukowanie ilości odpadów opakowaniowych oraz promowanie recyklingu. Od 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu, a zakazane zostaną jednorazowe plastikowe opakowania na kosmetyki i przyprawy.

Spis treści

Nowe przepisy i ich znaczenie

Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie, które zastąpi dotychczas obowiązującą dyrektywę dotyczącą opakowań. Zmiana ta wynika z potrzeby skuteczniejszego ograniczenia ilości odpadów opakowaniowych w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, aż 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru używanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, co sprawia, że opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych.

Rozporządzenie, w przeciwieństwie do dyrektywy, będzie obowiązywać bezpośrednio po jego wejściu w życie, co oznacza, że nowe zasady nie będą wymagały implementacji do prawa krajowego przez poszczególne państwa członkowskie. To przyspieszy proces wdrażania zmian i pozwoli na szybsze osiągnięcie zamierzonych celów.

Nowe rozporządzenie wprowadza konkretne cele dotyczące zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych przypadających na jednego mieszkańca UE

Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5 proc. w stosunku do 2018 roku, do 2035 roku - o 10 proc., a do 2040 roku - o 15 proc. Dodatkowo, do 2029 roku 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, na przykład za pośrednictwem systemów kaucyjnych.

Strefa Ekologii - artykuły

Od 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu w "ekonomicznie opłacalny sposób". Oznacza to, że producenci będą musieli dostosować swoje produkty do nowych wymogów, co może wiązać się z koniecznością wprowadzenia innowacji technologicznych i zmian w procesach produkcyjnych.

Zakazy i ograniczenia

Rozporządzenie wprowadza również szereg zakazów dotyczących jednorazowych plastikowych opakowań. Od 2030 roku nie będzie można sprzedawać kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie są dostępne na przykład w hotelach. Produkty takie jak keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być podawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.

Z rynku UE znikną również opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg. Z plastiku nie będą mogły być zrobione torebki na herbatę, a także bardzo lekkie torebki plastikowe, choć ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.

Promowanie opakowań wielokrotnego użytku

Unia Europejska stawia na promowanie opakowań wielokrotnego użytku. Dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom od 2030 roku możliwość korzystania z własnego pojemnika. To podejście ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i promowanie bardziej zrównoważonych praktyk konsumenckich.

Nowe rozporządzenie jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu, który jest flagowym projektem Komisji Europejskiej w kadencji 2019-2024. Ma on na celu uczynienie Europy bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska, a nowe przepisy dotyczące opakowań są ważnym krokiem w tym kierunku.

Nowe rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych w Unii Europejskiej to istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad, UE dąży do zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, promowania recyklingu oraz ograniczenia użycia jednorazowych plastikowych opakowań. Te zmiany są częścią szerszej strategii Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu uczynienie Europy bardziej ekologiczną i zrównoważoną.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu