Spis treści
- Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła jedynie o 1,9 proc., co było znacznie poniżej oczekiwań
- Dobra nietrwałe wzrosły o 0,2 proc. r/r, po wzroście o 0,8 proc. w listopadzie
- Produkcja budowlano-montażowa była jedynym pozytywnym aspektem w grudniowych danych ekonomicznych
- Wzrost produkcji zaobserwowano w firmach zajmujących się inżynierią lądową i wodną oraz robotami specjalistycznymi
Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła jedynie o 1,9 proc., co było znacznie poniżej oczekiwań
W komentarzu analityków podkreślono, że sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła jedynie o 1,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, co było znacznie poniżej oczekiwań wynoszących około 4 proc. Pomimo korzystnego efektu bazy, sprzedaż w grudniu 2023 roku spadła o 2,3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Spadek dynamiki rocznej sprzedaży detalicznej przypisano głównie słabym wynikom w kategorii żywności, która zanotowała spadek o 4,3 proc. r/r. Analitycy zauważyli, że bez uwzględnienia tej kategorii, wyniki sprzedaży byłyby zbliżone do tych z poprzedniego miesiąca. Dodatkowo, samochody, paliwa, leki i kosmetyki również przyczyniły się do spadku, choć ich wpływ został zrównoważony przez wzrost w innych sektorach, takich jak sieci handlowe, odzież i obuwie.
Dobra nietrwałe wzrosły o 0,2 proc. r/r, po wzroście o 0,8 proc. w listopadzie
W kategorii dóbr trwałego użytku odnotowano wzrost o 9,2 proc. r/r, co było wynikiem niższym niż w listopadzie (11,8 proc. r/r), ale wystarczającym, aby średni wzrost w IV kwartale przekroczył 10 proc. Dobra nietrwałe wzrosły o 0,2 proc. r/r, po wzroście o 0,8 proc. w listopadzie.
Analitycy zauważyli, że okres świąteczny może nie być najlepszym momentem do oceny siły popytu konsumpcyjnego.
"Wygląda na to, że zakupy świąteczne mogły zostać przyspieszone, co tłumaczyłoby pozytywną niespodziankę w listopadowych danych. Ożywienie sprzedaży detalicznej w I połowie 2024 roku sugeruje, że w kolejnych miesiącach nie zobaczymy systematycznego przekraczania zera w dynamikach rocznych, mimo wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych" - stwierdzili.
Produkcja budowlano-montażowa była jedynym pozytywnym aspektem w grudniowych danych ekonomicznych
Santander Bank Polska przewiduje, że w 2025 roku konsumpcja prywatna wzrośnie o około 3 proc. w ujęciu realnym, co jest zbliżone do ich oczekiwań na poziomie 3 proc. za rok ubiegły.
Produkcja budowlano-montażowa była jedynym pozytywnym aspektem w grudniowych danych ekonomicznych. Produkcja w tym sektorze spadła o 8 proc. r/r, co było wynikiem lepszym niż konsensus rynkowy wynoszący minus 11,6 proc. r/r i zbliżonym do prognozy banku, która wynosiła minus 8,7 proc. r/r. "Wyrównana sezonowo produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,8 proc. m/m, co pokazuje drugi z rzędu miesiąc ożywienia w tym sektorze po niemal roku stagnacji" - podkreślili analitycy.
Wzrost produkcji zaobserwowano w firmach zajmujących się inżynierią lądową i wodną oraz robotami specjalistycznymi
Największy miesięczny wzrost produkcji zaobserwowano w firmach zajmujących się inżynierią lądową i wodną oraz robotami specjalistycznymi, podczas gdy budowa budynków pozostawała w tyle. Analitycy uznali to za sygnał, że cykl inwestycyjny związany z funduszami UE zaczął nabierać tempa na przełomie roku.
Santander Bank Polska zwrócił również uwagę na rosnącą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W 2023 roku oddano do użytkowania 199,9 tys. mieszkań, co stanowiło spadek o 9,3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W samym grudniu liczba oddanych mieszkań wzrosła o 1,8 proc. r/r, co było pierwszym wzrostem od pięciu miesięcy.
Analitycy zauważyli, że mimo niższej liczby ukończonych mieszkań w 2023 roku, aktywność po stronie podażowej rynku mieszkaniowego uległa poprawie. Liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła o 20,6 proc., a liczba rozpoczętych budów o 23,7 proc. Na koniec roku szacowana liczba mieszkań w budowie była o 4,1 proc. wyższa niż w grudniu 2023 roku. "Z drugiej strony, dane za ostatni kwartał sugerują, że wzrost aktywności ulega spowolnieniu" - przyznali ekonomiści Santander Bank Polska.
