Firmy boją się automatyzacji. Obawiają się zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Jak do tego podchodzą pracownicy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Eksperci wskazują na dużą świadomość firm związaną z koniecznością szkolenia pracowników i dostosowania ich umiejętności do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
Eksperci wskazują na dużą świadomość firm związaną z koniecznością szkolenia pracowników i dostosowania ich umiejętności do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Tomasz Holod / Polska Press
Niemal 7 na 10 przedsiębiorców zgadza się z twierdzeniem, że "automatyzacja wdrożona w firmie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia". - Na liście stanowisk najbardziej narażonych przez automatyzację znaleźli się m.in. specjaliści ds. wprowadzania danych, sekretarze, księgowi, pracownicy fabryk czy specjaliści HR- wylicza ekspert.

- Na liście stanowisk najbardziej narażonych przez automatyzację znaleźli się m.in. specjaliści ds. wprowadzania danych, sekretarze, księgowi, pracownicy fabryk czy specjaliści HR- komentuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, cytowany w komunikacie.

Jego zdaniem, eksperci jednocześnie oczekują wzrostu zapotrzebowania na analityków danych, specjalistów AI, uczenia maszynowego czy big data. - Są to specjalizacje, w których musimy kształcić młodych ludzi i przekonywać pracowników, że warto zdobywać kompetencje w tych obszarach. Najpierw jednak kluczowe jest szczegółowe określenie wyzwań na polskim rynku pracy- dodaje.

W ocenie 68 proc. firm automatyzacja wdrożona w przedsiębiorstwie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Jednocześnie przeciwnego zdania jest co czwarty przedsiębiorca.Co ciekawe, w poprzedniej edycji badania te proporcje były odwrotne. 61 proc. firm zakładało, że automatyzacja nie wpłynie na poziom zatrudnienia, a 30 proc. było przeciwnego zdania.

To zdaniem ekspertów pokazuje, jak bardzo rozwój nowych technologii przyspieszył od początku trwania pandemii i jak w zaledwie rok zmieniło się podejście firm. - Aktualnie przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że rynek pracy ulegnie gruntownej zmianie ze względu na rozwój nowoczesnych technologii- podano.

Eksperci wskazują na dużą świadomość firm związaną z koniecznością szkolenia pracowników i dostosowania ich umiejętności do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Jak napisano, 46 proc. przedsiębiorstw planuje szkolenia dla swojej kadry z obsługi nowych urządzeń oraz systemów, a 28 proc. chce przekwalifikować część załogi, żeby zatrzymać ich w firmie. Pracodawcy spodziewają się jednak, że w kwestii przekwalifikowania pracowników będą mogli liczyć na wsparcie rządu – wierzy w to niemal co drugi pracodawca. Niewielu z nich, bo zaledwie 13 proc. twierdzi, że przekwalifikowanie to wyłącznie obowiązek rządu, a 23 proc., że to zadanie tylko firm.

Jak wynika z raportu World Economic Forum (WEF), automatyzacja przyczyni się do likwidacji aż 85 mln etatów do 2025 roku. Tymczasem 64 proc. Polaków nie obawia się, że jej wprowadzenie może odebrać im pracę. Martwi się o to jedynie co piąty pracownik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy boją się automatyzacji. Obawiają się zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Jak do tego podchodzą pracownicy? - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu