Firmy mają mieć wakacje od płacenia składek ZUS. Miesiąc w roku i plus 1600 złotych

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Państwo ma pokryć koszty za miesiąc urlopu, utrzymując ciągłość ubezpieczenia i chroniąc prawa emerytalne przedsiębiorców.
Państwo ma pokryć koszty za miesiąc urlopu, utrzymując ciągłość ubezpieczenia i chroniąc prawa emerytalne przedsiębiorców. Tomasz Czachorowski
Urlop od ZUS ma zacząć obowiązywać 1 października 2024 roku. Ekspert: - Zwolnienie ze składek będzie miało swoją cenę.

Spis treści

Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt ustawy wprowadzającej tzw. wakacje od ZUS-u - informuje inFakt.

Wakacje od ZUS dla firm - kto skorzysta, a kto nie

Zgodnie z założeniami tego projektu, będą mogli z nich skorzystać mikroprzedsiębiorcy przez jeden miesiąc w roku. Składki za czas zwolnienia będą finansowane z budżetu państwa i nie będą stanowić przychodu.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS zostanie udzielane na wniosek przedsiębiorcy, złożony co najmniej w miesiącu poprzedzającym okres zwolnienia.

Wakacje od ZUS nie obejmą składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Z urlopu od ZUS nie skorzystają przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Samo zwolnienie będzie stanowić pomoc de minimis. Za miesiąc zwolnienia trzeba będzie jednak złożyć deklarację DRA lub RCA.

W projekcie znalazły się również zapisy mówiące, że zwolnienie ma dotyczyć składek społecznych, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Nie przerywa ubezpieczenia chorobowego.

Państwo ma pokryć koszty za miesiąc wakacji, utrzymując ciągłość ubezpieczenia i chroniąc prawa emerytalne przedsiębiorców.

  • W 2024 roku wysokość składek na ZUS wynosi 1 600,32 zł miesięcznie, więc tyle będą mogli zaoszczędzić przedsiębiorcy dzięki zwolnieniu.

- Proponowana zmiana pomoże wielu przedsiębiorcom - uważa Piotr Juszczyk, główny doradca Podatkowy w firmie inFakt. - Zwłaszcza po tym, jak ZUS w ciągu 2 lat wzrósł o blisko 33 proc., a do tego zwiększyło się obciążenie z tytułu składki zdrowotnej. Jeśli ustawa wejdzie w życie w kształcie podobnym do projektu, to może to być popularne rozwiązanie. Z drugiej strony, może warto zastanowić się nad podstawą ZUS i na przykład zmniejszyć ją ok 10 proc. Efekt kasowy byłby podobny, a przedsiębiorcy czuliby ulgę cały rok. Poza tym nie byłoby dodatkowej biurokracji.

Ekspert: to minusy!

Przepisy dotyczące wakacji od ZUS-u mają zacząć obowiązywać 1 października, a więc już w wtedy będzie można złożyć wniosek na listopad lub grudzień 2024 roku. Projekt ustawy trafił do konsultacji, które potrwają do 5 lutego.

- Osobiście nie spodziewałbym się, żeby główne założenia zostały zmienione w ich wyniku - mówi Juszczyk.

Przedsiębiorcy, którzy zachorują w okresie wakacji i będą objęci składką chorobową, otrzymają zasiłek chorobowy, ale z drugiej strony za ten okres mogliby zapłacić mniejsze składki ZUS, gdyż one podlegają obniżeniu proporcjonalnemu za okres choroby. To może powodować, że wybrany okres wakacji jest mniej korzystny.

Według doradcy podatkowego, problemem będzie również to, że jeśli przedsiębiorca opłaca wyższe składki, to za okres wakacji budżet „pokryje” tylko te minimalne. Może to w przyszłości spowodować mniejszy zasiłek np. macierzyński.

Dodajmy, że w 2024 roku będziemy mieli do czynienia z rosnącymi kosztami zatrudnienia i trudnościami z pozyskiwaniem kandydatów do pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Forum HR oraz Konfederację Lewiatan. 35 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Wpisuje się to w prognozy poprawy sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Firmy będą zatrudniać?

Eksperci przewidują wzrost PKB w 2024 roku do poziomu 2,3 proc., co daje nadzieję na poprawę ogólnej sytuacji gospodarczej. W ubr. wiele decyzji o nowych inwestycjach została zawieszona, wydłużały się procesy decyzyjne, co z kolei przekładało się na zamrożenie naboru nowych pracowników. Większość rekrutacji w 2023 roku była efektem rotacji pracowników, a nie tworzenia nowych etatów.

- Spadek zatrudnienia w 2024 r. planuje 27 proc., w rezultacie prognozowany wzrost zatrudnienia netto wynosi 8 proc. - komentuje Michał Młynarczyk, członek Zarządu Polskiego Forum HR. - Nie jest to wynik spektakularny, ale daje nadzieję na ożywienie rynku rekrutacyjnego. Po trudnym 2023 roku ruszą globalne projekty IT i wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników o tym profilu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy mają mieć wakacje od płacenia składek ZUS. Miesiąc w roku i plus 1600 złotych - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu