Kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach to niezwykła szansa rozwojowa nie tylko dla krajowej nauki, ale również przemysłu i przedsiębiorstw z wielu różnych branż. Nowoczesna aparatura pomiarowa w najwyższym światowym standardzie umożliwi dynamiczną integrację przemysłu z nauką i przełoży się na rozwój badań naukowych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Efekty tej kooperacji będzie można wykorzystywać w innowacyjnych gałęziach produkcji.
Unikalny charakter Kampusu
Przedsięwzięcie Głównego Urzędu Miar ma charakter unikalny. Wyjątkowa lokalizacja u podnóża góry Hałasa w południowej części Kielc zapewni minimalny wpływ warunków środowiskowych i zakłóceń prowadzonych badań i testów. To z kolei przełoży się na zwiększenie możliwości technicznych i wyższą jakość prowadzonych badań.
Kampus będzie również miejscem spotkań środowisk badawczych z przedstawicielami przemysłu i przedsiębiorstw oraz ze szkołami, uczelniami, instytucjami państwowymi czy wojskiem. Zapewni wyższą konkurencyjność polskiego sektora badań naukowych.
Najnowocześniejsza infrastruktura pomiarowa zapewni spójność pomiarową na najwyższym wymaganym poziomie. Profesjonalna baza dydaktyczna pomoże hamować efekt tak zwany drenażu mózgów i przysłuży się kumulowaniu kapitału ludzkiego na rynku, co również będzie nie do przecenienia dla rozwoju gospodarczego.
Interdyscyplinarny charakter Kampusu GUM to wsparcie wszystkich gałęzi gospodarki poprzez umożliwienie dostępu do ujednoliconego na poziomie światowym systemu miar. Prace nad systemami pomiarowymi wspierają rozwój nowych technologii, konkurencyjność i są zgodne z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami.
Prestiż dla przedsiębiorstw
Budowa Kampusu i rozwinięcie współpracy pomiędzy GUM a biznesem wzmocni więzi łączące naukę, szkolnictwo wyższe i gospodarkę. Pozwoli na wymianę myśli technologicznej, a sama współpraca z Głównym Urzędem Miar będzie miała prestiżowy charakter dla przedsiębiorstw – zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Firmy, które zdecydują się na współpracę z Kampusem udoskonalą swoje zdolności do adaptacji technologii optycznych, nanotechnologii, akustyki, czy technologii materiałowych, wpisujących się w zaawansowane technologie mechatroniczne i nowoczesne technologie materiałowe. To ogromny krok w przyszłość do Przemysłu 4.0.
Kampus Głównego Urzędu Miar będzie posiadał wszystkie niezbędne instrumenty wsparcia technicznego i badawczego. Łączność zapewni nowoczesna sieć informatyczna oraz połączenia światłowodowe z ośrodkami zewnętrznymi. Tworzone w Kampusie laboratoria będą miały wyjątkowy w skali kraju charakter. Przewidziane w nich wyposażenie i aparatura wynika wprost z potrzeb sygnalizowanych przez krajowy przemysł.
Otwiera to szansę na realizację wspólnych projektów badawczych, udostępnianie wyników takich prac, prowadzenie szkoleń i praktyk oraz wykonywanie badań i testów na zlecenia firm. To zupełnie nowa jakość w polskiej gospodarce, która daje szanse rodzimym przedsiębiorcom na rozwój w nieosiągalnych dotąd kierunkach.
