Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów. "Wynalazek powinien odpowiadać na realne potrzeby rynku"

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W 2023 roku Urząd Patentowy RP przyznał naukowcom z Politechniki Lubelskiej 129 decyzji o udzieleniu patentu na wynalazki. Dla porównania: rok wcześniej takich decyzji było 97, a w 2013 roku – tylko 39.

Czemu patent jest ważny dla uczelni?

– Patent jest jednym z narzędzi, które pozwala uczelniom rozwijać badania naukowe, angażować się w transfer technologii, współpracować z przemysłem i podnosić swoją pozycję naukową – podkreśla prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Zdaniem rektora, zwiększenie liczby patentów jest dowodem na wysoki poziom naukowy jej pracowników oraz wysoką skuteczność działań w zakresie promowania współpracy z biznesem oraz ochrony własności intelektualnej.

O tym, jak uzyskać patent, opowiada Maciej Nowicki, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej.

– Oczywiście należy spełnić określone warunki. Rozwiązanie musi być nowe, posiadać poziom wynalazczy i nadawać się do wykorzystania w jakiejkolwiek działalności przemysłowej – zaznacza Nowicki. – Do urzędu patentowego zgłosić można m.in. metody produkcji i wytwarzania, produkty, nowe zastosowania znanych produktów, urządzenia, znaki towarowe i wzory przemysłowe.

Patent na biznes

Politechnika Lubelska od wielu lat znajduje się w czołówce krajowych uczelni pod względem liczby zgłaszanych i otrzymywanych patentów na wynalazki. Potwierdza to ranking „Perspektyw”, w którym lubelska uczelnia zajmuje 2. miejsce w kategorii innowacyjność, z maksymalną liczbą punktów za patenty i prawa ochronne.

– Posiadanie patentów umożliwia uczelni transfer technologii do przemysłu. Firmy mogą licencjonować prawa do korzystania z opatentowanych rozwiązań, co może generować przychody dla uczelni. Współpraca z przedsiębiorstwami w zakresie komercjalizacji wyników badań może również przyspieszyć przeniesienie innowacji na rynek - wyjaśnia Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL.

Politechnika znajduje innowacyjne rozwiązania dla różnych biznesów

Wśród otrzymanych przez lubelskich naukowców patentów są rozwiązania, które mogą być wykorzystane na szeroką skalę, m.in. sposób wytwarzania półwyrobów, urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza, pneumatyczne urządzenie do usuwania kostek brukowych czy laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który stosowany może być na skrzydła samolotu. Na liście uzyskanych patentów znalazło się również urządzenie, które umożliwia równomierne i mechaniczne mieszanie kompozycji klejowej.

Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL podkreśla, że kluczowym czynnikiem charakteryzującym udane rozwiązanie jest jego potencjał wdrożeniowy oraz możliwość praktycznego zastosowania.

– Wynalazek powinien odpowiadać na realne potrzeby rynku. Analiza rynkowa oraz zrozumienie problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy są kluczowe dla tworzenia innowacji – mówi Chrapowicki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów. "Wynalazek powinien odpowiadać na realne potrzeby rynku" - Kurier Lubelski

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu