Jak zagospodarować nadmiar zbóż? Resort ma pomysł

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Biomasą można określić m.in. produkty pochodzenia roślinnego, z których potem wytwarza się energię.
Biomasą można określić m.in. produkty pochodzenia roślinnego, z których potem wytwarza się energię. Paweł Dubiel/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał porozumienie z prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem, dziekanem Wydziału Silników i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, dotyczące współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych. Nadprodukcja rolnicza będzie przetwarzana na odnawialne źródła energii.

Spis treści

Nowy projekt to przyszłość polskiego rolnictwa

Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Przyczynia się także do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz służy poprawie stanu środowiska, powiedział szef resortu.

Jak wskazał, możliwości wykorzystania nadmiaru zbóż na potrzeby OZE są duże i chciałby, aby w prace włączyły się organizacje i stowarzyszenia rolnicze.

Zakres działań resortu i PW ma objąć m.in. realizację projektów i promowanie wykorzystania biopaliw w rolnictwie. W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem, czyli alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy. Tu ministerstwo wskazuje na dwie ścieżki: zasilania silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem oraz zwiększenia udziału etanolu jako dodatku do paliw konwencjonalnych.

Inicjatywę zainauguruje projekt w postaci „demonstratora technologii”, czyli agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Odpowiednie urządzenie do bazy zostało zakupione przez MRiRW i przekazane wydziałowi. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw.

Pierwszych efektów prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku, zaznaczono w komunikacie.

Wytwarzanie biopaliwa łączy w sobie naukę i rolnictwo

W dalszej perspektywie planuje się uruchomienie kolejnych wspólnych, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.

Jestem przekonany, że to dobry kierunek działań, a współpraca z SiMR to dobry wybór. Cieszymy się, że Politechnika Warszawska przyjęła naszą propozycję. Będziemy dążyli do pozyskania środków na ten cel oraz zacieśniania współpracy. Robimy kolejny krok w celu połączenia nauki z rolnictwem oraz tworzenia gospodarki opartej na wiedzy poprzez wykorzystywanie innowacji, dodał Siekierski.

Przypomniał też, że ze względu na zbyt duże zapasy zbóż trzeba było zastosować dopłaty do skupowanego zboża, aby móc je później wyeksportować.

Potrzebujemy różnorodnych form działań, aby radzić sobie z nadwyżkami produkcji rolnej. Potrzebne są także różne formy wytwarzania energii. Dlatego poprosiliśmy Politechnikę Warszawską o pomoc i współpracę, a Wydział SiMR ma największe zaplecze naukowe, aby nasze oczekiwania przełożyć na konkretne działania. Są one korzystne dla rolników i konsumentów oraz ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu