Wsparcie finansowe dla naukowców z Gdańska. Na co zostaną przeznaczone fundusze?
Politechnika Gdańska otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,7 mln euro na realizację trzech projektów. Są to konkretnie:
- LoCoGas - wykorzystanie niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii,
- BePacMan - nowe systemy zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi,
- MuSe - wdrażanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, zwiększających efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych.
Wszystkie projekty mają zostać ukończone do 2027 roku. Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, zaznaczył, że zawarcie tych umów sytuuje PG w czołówce polskich instytucji, wspierających zrównoważony rozwój.
- To krok w kierunku czystszego i bezpieczniejszego środowiska oraz innowacyjnej i przyjaznej człowiekowi przyszłości - powiedział prof. Krzysztof Wilde. - Projekty, które będziemy realizować, dotyczą kluczowych wyzwań naszych czasów, od produkcji zielonej energii i recyklingu opakowań, po efektywne zarządzanie odpadami.
CZYTAJ TAKŻE: Zamieszanie z dalszym funkcjonowaniem statku "Oceania" Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy oburzeni, minister wyjaśnia
Z kolei Instytutowi Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku przyznano dotację 4,4 mln euro na realizację dwóch projektów. Są to:
- DecarbonDHS dotyczący wykorzystania zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł energii, w tym ciepła powstającego w procesach produkcji i sposobów magazynowania energii,
- Baltwreck dotyczący zwalczania zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego, opracowania metod badania wraków oraz technologii usuwania z nich niebezpiecznych paliw i materiałów, w tym amunicji.
Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to program współpracy transgranicznej między Polską, Niemcami, Danią, Szwecją i Litwą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
