Redukcja emisji CO2e
Polenergia, dzięki swoim działaniom redukcyjnym, uniknęła 1,05 miliona ton emisji CO2e w 2023 roku. Wyliczenia te zostały przeprowadzone przez Fundację Climate&Strategy, która obliczyła ślad węglowy Polenergii w Zakresie 3. To oznacza, że dzięki strategii opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE), firma uniknęła 2,5 razy więcej emisji niż sama wygenerowała.
Zakres 3 emisji obejmuje emisje pośrednie w pełnym łańcuchu wartości firmy, co stanowi blisko 80 proc. emisji Polenergii.
– Zakres trzeci emisji to m.in. ślad węglowy pochodzący z zakupu towarów, usług, gospodarki odpadami czy transportu surowców i produktów, a nawet podróży służbowych. Dane o śladzie węglowym z trzeciego zakresu uzupełniają informację, jaką możemy przekazywać naszym interesariuszom, informując w sposób przejrzysty na temat wpływu działalności Polenergii na środowisko – mówi Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Polenergii.
– Tylko w 2023 roku udało się uniknąć emisji ponad miliona ton, czyli 2,5 razy więcej niż wyemitowaliśmy. Po kalkulacji śladu węglowego w zakresie 3 wiemy także, że jest on 2,5 razy niższy niż tzw. emisje uniknięte. Wiemy, że dzięki użyciu energii wytworzonej w naszych źródłach OZE zamiast takiej samej ilości z paliw kopalnych, zaoszczędzona została emisja na poziomie miliona ton dwutlenku węgla – dodaje.
Morskie farmy wiatrowe jako klucz do dalszej redukcji
Planowane morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają przyczynić się do dalszej redukcji emisji CO2e. Fundacja Climate&Strategy szacuje, że te projekty pozwolą uniknąć emisji około 2 milionów ton CO2e rocznie. Projekty te są realizowane wspólnie z norweskim Equinor i stanowią część pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Pierwsza energia z tych farm ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, a komercyjny etap użytkowania zaplanowano na 2028 rok.
– Już dziś działalność Polenergii zdecydowanie przyczynia się do budowania podwalin bezemisyjnej gospodarki. By lepiej zrozumieć ślad środowiskowy budowy projektowanych morskich farm wiatrowych, policzyliśmy ich wpływ na bilans emisji gospodarki. Z naszych szacunków wynika, że farmy Bałtyk 2 i 3 pozwolą uniknąć emisji CO2e o wielkości niemal 2 mln ton rocznie – mówi Łukasz Dobrowolski, dyrektor ds. Strategii Klimatycznych i Rynku Energii w Fundacji Climate&Strategy.
Od 2022 roku Polenergia aktywnie monitoruje poziomy emisji CO2e w swojej działalności. Oprócz wdrożenia mechanizmów zbierania danych, firma edukuje i buduje kompetencje swoich pracowników. Polenergia przystąpiła także do Science Based Target Initiative, gdzie cele dekarbonizacyjne są monitorowane przez zespoły naukowców.
O Polenergii
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Strategicznym projektem realizowanym przez spółkę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW. Polenergia notowana jest na giełdzie, a jej największym udziałowcem jest Dominika Kulczyk. Posiada ona, poprzez fundusz Mansa Investments, 42,84 proc. akcji Polenergii.
