Żywe laboratorium NATO na Politechnice Gdańskiej
Ma to związek ze stworzonym w 2023 roku programem DIANA. Jego zadaniem jest połączenie naukowców i zespołów badawczych działających w ramach start-upów i pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru tzw. głębokich technologii. W grupie znajdują się 32 kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. W trakcie pierwszych miesięcy trwania programu NATO DIANA wyłoniono 44 najlepszych start-up-ów na świecie.
– Dotychczas korzystanie z poligonów testowych NATO DIANA było tymczasowe. Gdy testy się kończyły, sprzęt musiał być usunięty, co utrudniało prezentację technologii szerokiej grupie potencjalnych klientów z sektora cywilnego i obronnego. Wkrótce jednak się to zmieni, ponieważ pierwszym „Living Labem” programu DIANA został kampus Politechniki Gdańskiej – tłumaczy dr hab. inż. Łukasz Kulas, naukowiec PG, współautor jednego z rozwiązań w programie oraz inicjator utworzenia „Living Labu” na PG.
ZOBACZ TAKŻE: Można już wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka, im szybciej tym lepiej. Wnioski o „Dobry start” tylko online!
Na terenie kampusu PG zainstalowanych zostanie więc 21 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA. "Living Lab" umożliwi utworzenie stałych instalacji dla technologii i konstrukcji, na czym skorzysta zarówno sektor obronny, jak również firmy cywilne, np. z branży morskiej.
Pierwsze konstrukcje mają pojawić się na PG już w sierpniu. Porozumienie ws. utworzenia „Living Labu” na PG podpisały w czwartek, 4 lipca władze Politechniki Gdańskiej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Stoczni Wojennej.
ZOBACZ TAKŻE: Ogłoszono "Perspektywy 2024". Politechnika Gdańska w pierwszej piątce najlepszych uczelni
– Ta umowa jest dla nas potwierdzeniem, że Politechnika Gdańska jest ważnym partnerem władz państwowych w sektorze obronności i bezpieczeństwa Polski – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jesteśmy dumni, że to właśnie na PG powstanie pierwszy polski „Living Lab” programu NATO DIANA. Umożliwi to Polskim Siłom Zbrojnym oraz ich odpowiednikom z innych krajów NATO szybką ocenę i zakup najbardziej obiecujących rozwiązań od innowatorów z programu DIANA.
"Living Lab" pokaże m.in. projekt bezzałogowej, autonomicznej łodzi-drona, służącej m.in. patrolowaniu i wykrywaniu zagrożeń morskiej infrastruktury krytycznej, miniaturowe skalowalne ogniwa paliwowe, systemy identyfikacji dronów czy mobilne urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z wiatru i fal morskich.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
