Gorzowska akademia będzie miała nowoczesne laboratorium. Pomoże firmom wdrażać innowacje

Magdalena Marszałek
Nowoczesne Laboratorium Technologiczne powstało w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.
Nowoczesne Laboratorium Technologiczne powstało w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Fot. Michał Dzworniakiewicz/Drew-Plast Mazowiecki
W Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie powstało nowoczesne Laboratorium Technologiczne. Obiekt ma służyć do celów dydaktycznych, ale prowadzone będą w nim także badania naukowe i rozwojowe, które ułatwią lokalnym firmom unowocześnianie produkcji oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Zamiast kotłowni - laboratorium

Zakrojona na szeroką skalę inwestycja rozpoczęła się w gorzowskiej uczelni w połowie ubiegłego roku. W tym czasie zmodernizowane zostały między innymi pomieszczenia po dawnej kotłowni oraz parter w jednym z budynków przy ulicy Chopina. Na blisko dwóch tysiącach metrów kwadratowych rozlokowano sale wykładowe oraz pomieszczenia dla kadry naukowej. Niebawem wszystkie zostaną wyposażone w najnowocześniejsze sprzęty i urządzenia bazujące na najnowszych technologiach.

Głównym celem tego laboratorium będzie prowadzenie działań naukowych i badawczych realizowanych w powiązaniu z lokalną gospodarką i biznesem. Kluczowe obszary to przede wszystkim inżynieria wytwarzania, mikroinżynieria z nanotechnologią, automatyzacja produkcji, diagnostyka materiałowa oraz modelowanie i symulacja procesów przemysłowych - mówi Aleksandra Radomska-Zalas, dziekan Wydziału Technicznego w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.

Będą tu prowadzić badania

Pracownicy oraz studenci gorzowskiej uczelni będą tu prowadzić badania naukowe na rzecz lokalnej gospodarki. Chodzi o nowatorskie technologie, czyli mówiąc w przenośni - gotowe "przepisy" na innowacyjne rozwiązania czy materiały, które można zastosować między innymi w przemyśle. Jest to bardzo ważne dla firm, które chcą się rozwijać.

Mówimy tu przede wszystkim o innowacyjnych konstrukcjach, systemach nadzorowania procesów produkcyjnych, nowatorskich technologiach wytwarzania, nowych metodach i narzędziach do precyzyjnej obróbki, ale również o mikroinżynierii, ze szczególnym uwzględnieniem nanotechnologii. Wszystko po to, aby przemysł nie musiał już wychodzić poza nasz region i szukać takich badań gdzieś w świecie, ale mógł to wszystko znaleźć właśnie u nas - tłumaczy Aleksandra Radomska-Zalas.

Inwestycja pochłonęła w sumie prawie siedem milionów złotych. Przebudową obiektu na potrzeby Laboratorium Technologicznego zajęła się firma Drew-Plast Mazowiecki.

Zobacz też:

WIDEO: Nowy groźny wariant koronawirusa. Co już wiemy o B.1.1.529?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu