Gratka praca radzi: Jaką kartę sportową wybrać?

AB
Unsplash
Gratka.pl - serwis z ofertami pracy w Polsce i za granicą, obfituje w ogłoszenia, które zawierają obietnicę dodatkowych benefitów pozapłacowych. Jednym z nich jest karta sportowa. Postanowiliśmy sprawdzić, co do wyboru mają polscy pracownicy.

O bonusach oferowanych przez pracodawców niejednokrotnie pisaliśmy na Gratka.pl/regiopraca. Tym razem przyjrzymy się szerzej kartom sportowym. Na polskim rynku największą popularnością cieszą się trzy programy: MultiSport, Ok System i Fit Profit. W ramach każdego z nich pracownicy zyskują bezpłatny dostęp do różnego rodzaju klubów fitness, obiektów sportowych, grot solnych, szkół jogi, tańca i walki oraz wielu, wielu innych. Poszczególne programy różnią się między sobą:

  • ceną
  • liczbą przysługujących w tygodniu wejść
  • dostępnością obiektów sportowych i rekreacyjnych
  • okresem, jaki musi upłynąć między jednym a drugim wejściem
  • wysokością ewentualnych dopłat do wejściówki

Czym jest karta sportowa?

Na Gratce często pojawiają się ogłoszenia, których autorzy oferują możliwość przystąpienia do programu MultiSport. Obok nauki języków obcych, prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia to jeden z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych. MultiSport cieszy się tak dużą popularnością, że często funkcjonuje jako nazwa potoczna pakietu uprawniającego do bezpłatnego wstępu na teren obiektu sportowego. Jednak nie każdy program wiąże się z koniecznością noszenia plastiku w portfelu. Użytkownicy MultiSport przy wejściu muszą okazać kartę i dowód osobisty. Z kolei osoby korzystające z OK System wysyłają SMS-y ze specjalnymi kodami. Pozytywna wiadomość zwrotna uprawnia je do wstępu.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- W przypadku OK System korzystamy z systemu SMS – czyli elektronicznego systemu wejść. (Użytkownik nie musi posiadać standardowych kart plastikowych ani dowodu osobistego). Wejścia można dokonać również za pośrednictwem naszej nowej aplikacji mobilnej – wyjaśnia Gratce Lidia Jędrych z OK System Polska.

Gratka praca wyjaśnia: Na jakiej zasadzie to działa?

Firma, która oferuje kartę sportową, podpisuje umowę z jej dystrybutorem. Dzięki temu, że do programu może przystąpić wielu pracowników jednocześnie, pracodawca jest w stanie uzyskać zniżki dla swoich pracowników. Dodatkowo, przedsiębiorcy dopłacają zatrudnionym do kart sportowych. Tak jest w przypadku kart MultiSport.

- Program MultiSport jest programem abonamentowym, a na jego cenę wpływ mają takie czynniki jak liczba osób zgłaszanych do programu oraz model finansowania, czyli podziału kosztu karty MultiSport między pracodawcę i pracownika. Cena jest indywidualnie dopasowywana do każdego klienta - to pracodawca decyduje w jaki sposób chce uczestniczyć w finansowaniu karty. Najczęściej i najchętniej jednak to pracodawcy finansują jej część. Warto podkreślić, że proporcje finansowania mogą być dowolne i często zależą np. od filozofii finansowania świadczeń pozapłacowych w danej firmie – mówi Gratce Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems.

12 zasad, które pomogą ci napisać dobre CV [ZDJĘCIA]

Niektóre firmy oferują swoim pracownikom tylko jeden rodzaj karty, inni dają możliwość wyboru między różnymi programami. Przykładowo, Polska Press Grupa, właściciel Gratki, proponuje swoim pracownikom karty MultiSport i OK System. Gdy osoba zatrudniona przystąpi do programu, opłata za korzystanie z oferty co miesiąc będzie potrącana z jej wynagrodzenia.

Gratka przypomina: Karta sportowa to nie tylko fitness

Przy wyborze karty sportowej weź pod uwagę dyscypliny, które cię interesują. Pamiętaj, że oprócz klubów fitness zyskasz bezpłatny wstęp na basen, saunę czy lodowisko. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, jakie placówki z twojej okolicy akceptują interesującą cię kartę oraz czy obowiązują w nich dodatkowe opłaty. Przykładowo, jedna z warszawskich szkół jogi wpuszcza bezpłatnie na zajęcia posiadaczy kart MultiSport i OK System, ale ci pierwsi muszą pozostawić w depozycie 100 złotych. Kaucja jest zwrotna tylko pod warunkiem, że adept będzie uczestniczył minimum w czterech zajęciach miesięcznie.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty sportowej?

Przed zakupem karty za pośrednictwem zakładu pracy porównaj nie tylko stosunek ilości wejść do ceny, ale też sprawdź czy obiekt, na którym ci zależy, nie pobiera dodatkowych depozytów i opłat. Te drugie praktycznie są normą w przypadku droższych sportów, np. squasha. Wysokość opłaty może różnić się w zależności od programu sportowego.

- Należy dopasować karnet do swoich potrzeb, np. pod względem ilości wejść. Wyboru odpowiedniego pakietu można dokonać na podstawie oferowanych usług, lokalizacji czy wygody użytkowania – w przypadku naszych propozycji komfort daje brak plastikowych kart – mówi w rozmowie z Gratka.pl/praca Lidia Jędrych.

Zastanów się też, jak często planujesz korzystać z wejść objętych pakietem. Inne rodzaje ofert przewidziano dla osób aktywnych, które chcą mieć dostęp do obiektów sportowych codziennie, a inne dla tych pracowników, którzy ćwiczą od czasu do czasu. Przykładowo, z najtańszą wersją OK System masz prawo do bezpłatnej wejściówki dwa razy w tygodniu, przy czym odstęp między jednymi a drugimi zajęciami musi wynieść minimum 12 godzin. Jeżeli wybierzesz droższy pakiet, liczba darmowych wejść zwiększy się. Dodatkowo, niektóre firmy przewidują możliwość dopisania do programu bliskiej osoby – oczywiście za dodatkową opłatą.

<br>QUIZ. Sprawdź, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe!<br>

Zanim nabędziesz kartę sportową lub pakiet OK System, zadaj sobie pytanie, co bardziej ci się opłaca: dokonać zakupu przez firmę, w której pracujesz czy kupić pakiet dla osoby towarzyszącej gdzie indziej. Jeżeli twój zakład pracy nie posiada w ofercie interesującego cię programu, możesz poprosić o pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Być może jest on w stanie dopisać cię do programu u swojego pracodawcy, oczywiście pod warunkiem, że sam posiada odpowiedni pakiet. Zazwyczaj liczba kart dla osób towarzyszących jest ograniczona. Gdy się jednak uda, twoja miesięczna opłata za kartę czy przynależność do programu będzie potrącana z pensji bliskiego.

Karta sportowa dla osoby towarzyszącej to także dobry sposób na aktywizację rodziny. Niektóre firmy proponują nawet pakiety dostosowane do wieku użytkownika.

- Oprócz aktywnego działania na rzecz zdrowego stylu życia osób dorosłych, realizujemy również programy aktywizujące poszczególne grupy wiekowe – dzieci i seniorów. Dla najmłodszych mamy kartę MultiSport KIDS, a dla osób po 60. roku życia kartę MultiSport Senior z różnorodnymi aktywnościami do wyboru – wymienia Adam Radzki.

Dlaczego warto mieć kartę sportową?

Karta sportowa stanowi nie lada gratkę dla osób, które szukają motywacji do aktywnego spędzania czasu. Ci, którzy nie potrafią zmobilizować się do regularnych ćwiczeń, dzięki zakupowi karty mogą zacząć systematyczną gimnastykę. Z danych Benefit Systems wynika, że 78% użytniwników karty MultiSport trenuje więcej, a 68% posiadaczy kart otworzyło się na nowe formaty i rodzaje aktywności fizycznej.

Kolejną barierę w regularnym uczęszczaniu na zajęcia fitness stanowi cena. Karta sportowa z dopłatą ze strony pracodawcy sprawia, że obiekty sportowe stają się bardziej przystępne, a ciekawość nowych miejsc rośnie w miarę użytkowania.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu