Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z maja 2023 roku wprowadza obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich obcokrajowców, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 17 czerwca 2024 roku.
- Odnotowany został dziesięciokrotny wzrost, w zależności od powiatu - stwierdziła na posiedzeniu sejmowej komisji Renata Rychter - dyrektorka Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.
ZOBACZ TAKŻE: Będą podwyżki dla kierowców?
W przejazdach na aplikację często kierowcami są kierowcy nie pochodzący z Polski, legitymujący się zagranicznym prawem jazdy. Wraz ze zmianą prawa, będą musieli posiadać polski dokument. To sprawi, że na ich konto będą mogły trafiać punkty karne. O wymianę zagranicznego dokumentu na krajowy będą mogli ubiegać się dopiero po 185 dniach pobytu na terytorium Polski.
Wejście w życie tych przepisów - planowane na czerwiec 2024 r. - może doprowadzić do zmniejszenia liczby kierowców w tym sektorze (o 10% w całym kraju, a aż o 30% w samej Warszawie), znacznego wzrostu cen przewozów (nawet o 50%), a także zwiększenia średniego czasu oczekiwania na taksówkę. Nie ma jednak przesłanek, aby stwierdzić, że wprowadzenie wspomnianego wymogu będzie miało bezpośrednie przełożenie na większe bezpieczeństwo przejazdów.
A czy zmiana spowoduje podwyżkę cen egzaminów? - Żadnych podwyżek cen kursów nie będzie, mówi w rozmowie z Business Insider Polska Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Argumentuje, że to jest po prostu droga do urzędu gminy i rozpoczęcie procesu wymiany swojego prawa jazdy – na polskie.
Do wymiany prawa jazdy z zagranicznego na polskie konieczny jest:
- wniosek o wymianę prawa jazdy
- aktualne zdjęcie
- dowód osobisty albo paszport
- dokument, który potwierdzi adres zameldowania
- ksero zagranicznego prawa jazdy z tłumaczeniem na język polski
- opłata 100 zł 50 gr
Wymiany może dokonać każdy cudzoziemiec, którego dokument jest zgodny ze wzorem określonym w Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej.Jeśli nie jest, trzeba zdać część teoretyczną egzaminu państwowego. W Polsce jest dostępna oprócz języka polskiego, jeszcze w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim.
