Grupa Orlen podpisała ze słowacką spółką ZSE Energia umowę na sprzedaż gazu

Justyna Madan
Opracowanie:
Grupa Orlen podpisała umowę na dostawy gazu na Słowację.
Grupa Orlen podpisała umowę na dostawy gazu na Słowację. fot. Paweł Relikowski/Polska Press
Orlen podpisał strategiczną umowę na dostawy gazu na Słowację, co stanowi ważny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Umowa, realizowana przez spółkę zależną PGNiG Supply&Trading z ZSE Energia, pokryje około 30 proc. rocznego zapotrzebowania słowackiego giganta energetycznego, co podkreśla rosnącą współpracę w regionie.

Spis treści

Nowy rozdział w dostawach gazu

Podpisana umowa między Grupą Orlen a ZSE Energia, której realizacja rozpocznie się od stycznia i potrwa do końca 2025 roku, to przełomowy moment dla obu stron. Cena gazu zostanie ustalona w sposób rynkowy, co zapewnia elastyczność i adaptację do zmieniających się warunków na rynku energetycznym.

- Będzie to pierwszy przypadek, kiedy słowacka spółka sprowadzi gaz ziemny z kierunku północnego. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji - przekazał koncern.

To nie tylko krok naprzód w dywersyfikacji źródeł dostaw, ale również znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w regionie, które jest kluczowe w obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych.

Infrastruktura kluczem do sukcesu

Realizacja umowy byłaby niemożliwa bez nowoczesnej infrastruktury, którą Grupa Orlen rozbudowywała przez ostatnie lata. Nowe międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami regionu oraz państwami bałtyckimi, otwierają nowe możliwości dla eksportu i importu surowców energetycznych.

Surowiec, pochodzący między innymi z USA, zostanie dostarczony do terminala LNG, gdzie Orlen posiada długoterminową rezerwację mocy. Po regazyfikacji, gaz trafi do polskiego systemu gazowego, a następnie zostanie przesłany na Słowację. To pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego są inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie.

Orlen na arenie międzynarodowej

Grupa Orlen jest przykładem polskiej firmy, która skutecznie rozszerza swoją działalność na arenie międzynarodowej. Posiadając rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw rozsianą po Europie, koncern nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju.

Rozwój segmentu wydobywczego, petrochemicznego oraz odnawialnych źródeł energii to tylko część planów Grupy Orlen. Do 2030 roku koncern zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR, co świadczy o ambitnych planach rozwoju i dążeniu do innowacyjności.

Umowa na dostawy gazu na Słowację podpisana przez Grupę Orlen to znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to również dowód na to, że polskie firmy mogą odgrywać kluczową rolę na międzynarodowej arenie energetycznej, przyczyniając się do dywersyfikacji źródeł dostaw i wzmocnienia współpracy regionalnej. W obliczu rosnących wyzwań, takie umowy są ważnym elementem strategii zapewnienia stabilności energetycznej w Europie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu