Spis treści
Cena nabycia akcji Invia i jej istniejącego zadłużenia na dzień zawarcia transakcji wynosi łącznie 239,7 mln euro. Transakcja obwarowana jest pewnymi warunkami.
Według Grupy WP może to być największa inwestycja polskiej, niepaństwowej spółki w Niemczech i piąta największa zagraniczna transakcja M&A takiej spółki w historii.
Jak podano w komunikacie WP kupi akcje od dotychczasowych akcjonariuszy tj. CITIC Europe Holding oraz Rockaway Capital – europejskiej grupy inwestycyjnej zarządzającej portfelem o wartości 2,3 mld euro, obejmującym private equity, venture capital, blockchain i aktywa cyfrowe oraz nieruchomości.
- W dniu zamknięcia transakcji, po spełnieniu się warunków zawieszających:
- WPM nabędzie 10 akcji Invia, stanowiących 100% kapitału zakładowego Invia; oraz
- nastąpi rozliczenie wszystkich pożyczek udzielonych Invia przez EBT (istniejące zadłużenie). Spłata istniejącego zadłużenia nastąpi ze środków pochodzących z pożyczki wewnątrzgrupowej udzielonej przez WPM - czytamy w komunikacie.
Ostateczna cena zakupu akcji Invia może być inna
Jak tłumaczy spółka, cena nabycia akcji Invia i istniejącego zadłużenia na dzień zawarcia transakcji wynoszą łącznie 239,7 mln euro, w tym wartość Istniejącego zadłużenia to 53,1 mln zł.
- Cena może zostać skorygowana w sposób typowy dla transakcji nabywania spółek o przyrost gotówki netto do dnia zamknięcia transakcji lub o wypływ środków pieniężnych ze spółki (tzw. leakage). Całkowita Wartość Transakcji zostanie zapłacona w dniu zamknięcia transakcji - czytamy dalej.
Zamknięcie transakcji zostało uzależnione od spełnienia się warunków zawieszających w postaci:
- uzyskania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na koncentrację; oraz
- uzyskania zgody Shanghai United Assets and Equity Exchange, zatwierdzającej nabywcę akcji Invia w ramach procedury sprzedaży aktywów Chińskiej Republiki Ludowej.
Grupa WP zamierza sfinansować całkowitą wartość transakcji z kredytu bankowego.
- Spółka pozyskała listy zobowiązujące (ang. senior commitment letters) od konsorcjum banków, dotyczące nowego finansowania do kwoty 1,1 mld zł oraz 101 mln euro, z uwzględnieniem refinansowania obecnego zadłużenia - napisano także w informacji.
Invia Group operuje w krajach niemieckojęzycznych, gdzie generuje większość przychodów, a także w Czechach, Słowacji, Węgrzech i Polsce. Obejmuje takie marki jak: Ab-in-den-Urlaub.de, Fluege.de, Invia.cz, Invia.sk, Invia.hu czy Travelplanet.pl. W ciągu ostatniego roku przejmowana grupa wysłała na wakacje zagraniczne ponad 2 mln turystów, wygenerowała 183 mln euro przychodów ze sprzedaży i 37 mln euro skorygowanego zysku EBITDA.
- W wyniku transakcji powstanie struktura, która obejmie główne marki turystyczne w Niemczech, Szwajcarii i Austrii (Ab-in-den-Urlaub.de, Fluege.de), Polsce (Wakacje.pl, Travelplanet.pl, Nocowanie.pl), w Czechach i na Słowacji (Invia.cz, Hotele.cz, Spa.cz), na Węgrzech (Szallas.hu, Invia.hu), Rumunii (Travelminit.ro, Litoralulromanesc.ro). Te marki zapewniają dostęp do kompleksowej oferty turystycznej, obejmującej zarówno podróże krajowe, jak i zagraniczne. Sprzedają one usługi turystyczne o łącznej wartości ponad 2,5 mld euro. W sumie segment turystyczny WP Holding będzie obecny na 9 europejskich rynkach, na każdym z nich będzie posiadał wiodące marki turystyczne - czytamy w komunikacie.
Spółka podała także, że w przypadku uzyskania zgód regulatorów - według danych WP - będzie to największa inwestycja polskiej, niepaństwowej spółki w Niemczech i piąta największa zagraniczna transakcja M&A takiej spółki w historii.
- Dzięki skali rynków zachodnioeuropejskich i potencjale wzrostu regionu CEE powstanie jedna z największych grup turystycznych w Europie. To ważny moment w rozwoju WP, bo po raz pierwszy w naszej historii większość przychodów i zysków będzie generowana przez działalność turystyczną - powiedział prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski, cytowany w komunikacie.
WP Holding wszedł w segment turystyczny w 2015 roku poprzez przejęcie serwisu Wakacje.pl, przypomniał Adam Rogaliński, wiceprezes Wirtualna Polska Holding odpowiedzialny za przeprowadzenie akwizycji
- Dzisiaj spółka jest 11-krotnie większa niż w momencie zakupu. Za sukcesem Wakacje.pl stoi świetny zespół, ale także wsparcie holdingu oraz zaawansowane kompetencje marketingowe WP. Po połączeniu z Invia Group chcemy wykorzystać te umiejętności i zbudować regionalnego lidera, który kompleksowo odpowiada na potrzeby klientów i skutecznie konkuruje z globalnymi platformami technologicznymi - zadeklarował Rogaliński.
Grupa WP to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową oraz e-commerce. Jest właścicielem portalu WP, posiada również specjalistyczne serwisy tematyczne. W branży e-commerce WP działa głównie w obszarach turystyki (m.in. wakacje.pl, Szallas Group, nocowanie.pl) i finansów konsumenckich (superauto.pl i totalmoney.pl).Od 2015 r. Wirtualna Polska Holding jest notowana na GPW; wchodzi w skład indeksu mWIG40.
Źródło: stooq.pl/spółka/isbnews
