GUS podał najnowsze dane dotyczące wzrostu cen

Marek Knitter
GUS podał wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu
GUS podał wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu fot.123fr
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. – poinformował GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy oczekiwali nieco niższego wskaźnika na poziomie 4,8 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,7 proc. rdr, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 11,4 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 2 proc..

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2 proc., ceny nośników energii odnotowały wzrost o 0,2 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 3,4 proc.

Efekt bazy i ceny energii

Zdaniem analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii.

Ceny paliw maleją – względem sierpnia spadły o 3,4 proc. mdm. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4 proc. rdr. – podają analitycy PIE.

Z kolei analitycy z PKO BP uważają, że ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m. in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie wg nas oscylować w okolicy 5 proc. rdr.

"Do końca roku inflacja pozostanie na podwyższonym poziome i będzie blisko 5 proc. rdr. Z początkiem roku będziemy świadkami dalszego wzrostu inflacji, ale jego skala jest wysoce niepewna i w dużej mierze uzależniona od decyzji politycznych w zakresie dalszych działań osłonowych w zakresie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W życie wejdą także nowe stawki akcyzy na papierosy. Uciążliwie wysoka pozostaje także inflacja bazowa, w 2 poł. 2024 i 1 poł. 2025 utrzyma się powyżej 4 proc.rdr, m.in. z powodu dynamicznego wzrostu kosztów pracy w ostatnich latach" - napisali analitycy ING Banku Śląskiego do danych GUS.

Decyzja RPP

Podwyższona inflacja oznacza także, że nie należy oczekiwać w najbliższych miesiącach pozytywnej decyzji dotyczącej redukcji stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

"Dlatego spodziewamy się, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwszej obniżki stóp NBP o 25pb spodziewamy się w II kwartale 2025 r. W przyszłym roku oczekujemy spadku stopy referencyjnej łącznie o 100 pkt baz. do 4,75 proc. na koniec 2025 r" - uważają analitycy ING Banku Śląskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu