GUS podał najnowsze dane dotyczące wzrostu cen

Marek Knitter
GUS podał wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu
GUS podał wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu fot.123fr
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. – poinformował GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy oczekiwali nieco niższego wskaźnika na poziomie 4,8 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,7 proc. rdr, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 11,4 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 2 proc..

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2 proc., ceny nośników energii odnotowały wzrost o 0,2 proc.; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 3,4 proc.

Efekt bazy i ceny energii

Zdaniem analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii.

Ceny paliw maleją – względem sierpnia spadły o 3,4 proc. mdm. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4 proc. rdr. – podają analitycy PIE.

Z kolei analitycy z PKO BP uważają, że ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m. in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie wg nas oscylować w okolicy 5 proc. rdr.

"Do końca roku inflacja pozostanie na podwyższonym poziome i będzie blisko 5 proc. rdr. Z początkiem roku będziemy świadkami dalszego wzrostu inflacji, ale jego skala jest wysoce niepewna i w dużej mierze uzależniona od decyzji politycznych w zakresie dalszych działań osłonowych w zakresie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W życie wejdą także nowe stawki akcyzy na papierosy. Uciążliwie wysoka pozostaje także inflacja bazowa, w 2 poł. 2024 i 1 poł. 2025 utrzyma się powyżej 4 proc.rdr, m.in. z powodu dynamicznego wzrostu kosztów pracy w ostatnich latach" - napisali analitycy ING Banku Śląskiego do danych GUS.

Decyzja RPP

Podwyższona inflacja oznacza także, że nie należy oczekiwać w najbliższych miesiącach pozytywnej decyzji dotyczącej redukcji stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

"Dlatego spodziewamy się, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwszej obniżki stóp NBP o 25pb spodziewamy się w II kwartale 2025 r. W przyszłym roku oczekujemy spadku stopy referencyjnej łącznie o 100 pkt baz. do 4,75 proc. na koniec 2025 r" - uważają analitycy ING Banku Śląskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu