- Sektor lotniczy to znacząca część polskiej gospodarki. To prawie prawie 5 proc. PKB, 440 tys miejsc pracy. Był to sektor, który w Polsce rozwijał się w sposób dynamiczny i znakomity. W zeszłym roku odnotowaliśmy rekord na polskich lotniskach- 49 mln pasażerów. Z tym większym optymizmem patrzyliśmy na ten rok- mówił wiceminister infrastruktury.
Jak tłumaczył przez epidemię koronawirusa ruch lotniczy zamarł. Żeby opanować epidemię trzeba było zamknąć połączenia lotnicze.- Ten czas który minął od czasu zamknięcia połączeń jest niezwykle trudny. Niezwykle trudny dla całej branży, niezwykle trudny dla lotnisk- wyliczał.
- Poza całym szeregiem instrumentów z których lotniska mogą skorzystać, którymi lotniska wspieramy w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 dodatkowy, dedykowany dla branży lotniczej mechanizm- zapowiedział Horala.
- Ten dodatkowy mechanizm, to dotacja z funduszy przeznaczonych na zwalczanie koronawirusa. Dotacja dla lotnisk, które w tym szczególnym czasie utrzymują funkcję lotniska publicznego. Powodują, że pasażerowie będą mogli w sytuacji szczególnych obostrzeń, ograniczeń korzystać. O tym jakie to będą lotniska przesądza rozporządzenie Rady Ministrów, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt takiego rozporządzenia i wpisaliśmy do tego projektu 14 lotnisk w Polsce- mówił.