Huawei Startup Challenge. Znamy laureatów czwartej edycji prestiżowego konkursu

Materiał informacyjny w ramach kampanii edukacyjnej „Cyfrowa Przyszłość Polski
Poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji Huawei Startup Challenge - konkursu wspierającego polskie startupy pozytywnego wpływu, opracowujące nowatorskie rozwiązania w obszarze efektywnej energetyki. Podczas finałowej gali wręczono łącznie pięć nagród. Najważniejsza z nich powędrowała do Instytutu Optymalizacji Technologii. Drugie miejsce zajął startup WindTak, który otrzymał też specjalną nagrodę od Nomad Electric. Na podium znalazła się jeszcze firma Kuuler. Wyróżnienie od publiczności otrzymał z kolei startup W2H2.

We wtorek 9 kwietnia, w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się finałowa gala prestiżowego konkursu Huawei Startup Challenge, organizowanego wspólnie przez Huawei oraz Startup Academy. To już czwarta odsłona wydarzenia, którego głównym założeniem jest rozpowszechnienie wykorzystywania zielonej energii i jej potencjału.

Zanim kapituła konkursu złożona z niezależnych ekspertek i ekspertów wyłoniła najbardziej nowatorskie rozwiązania w obszarze efektywnej energetyki, na scenie pojawiło się dziesięciu przedstawicieli startupów, które stworzyły najciekawsze projekty i najlepiej wpisywały się w koncepcję tegorocznej edycji. Każdy z nich miał 5 minut, by przekonać gremium, jak i publiczność do tego, że to właśnie ich projekt zasługuje na wyróżnienie.

Huawei Startup Challenge. Finaliści czwartej edycji konkursu

Do ścisłego grona finalistów czwartej odsłony wydarzenia Huawei Startup Challenge zakwalifikowali się następujący uczestnicy: ALVA Technologies, EcoReg, Solhotair, Appartme, Atmesys, Nanosci, Instytut Optymalizacji Technologii, WindTAK, Kuuler oraz W2H2.

Finaliści tegorocznej edycji idealnie wpisują się w ideę zielonej transformacji. Wszystkie projekty prezentują ogromny potencjał, przez co Kapituła miała niemały problem w wyborze tylko dziesięciu najlepszych. Wybrane startupy przedstawiają bardzo ciekawe pomysły, a różnorodność rozwiązań udowadnia, że praktycznie każda branża może wprowadzić innowacje sprzyjające naszej planecie - podkreśla Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Po zaprezentowaniu wszystkich finałowych projektów nadszedł czas na krótką przerwę, w trakcie której goście mogli podziwiać niezwykły występ artystyczny. W tym czasie kapituła konkursu prowadziła obrady, mające na celu wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji.

Znamy laureatów

Zwycięzcą czwartej edycji Huawei Startup Challenge okazał się Instytut Optymalizacji Technologii. Startup opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną (PEW), umożliwiającą przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Laureaci otrzymali nagrodę główną w postaci czeku na 100 tysięcy złotych.

Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tego, że nasz projekt został doceniony przez konkursową kapitułę. To dla nas wielki zastrzyk i motywacja do dalszych działań w obszarze efektywnej energetyki. Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Huawei za taką inicjatywę. Tego rodzaju wydarzenia są niezwykle istotne w kontekście rozpowszechniania i wykorzystywania potencjału zielonej energii. Polecamy wszystkim firmom, pracującym nad tego typu projektami, aby wzięły udział w kolejnej edycji - mówili przedstawiciele zwycięskiego startupu tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Drugie miejsce zdobyła firma WindTAK, która opracowała system 5GVG, będący połączeniem efektywności i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych. Startup otrzymał nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem organizacji gali. Widać tu duże zaangażowanie ze strony Huawei. Drugie miejsce w tym konkursie to dla nas bardzo miłe zaskoczenie. Chcieliśmy ogromnie podziękować za to wyróżnienie i zachęcamy wszystkie firmy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach - mówili przedstawiciele WindTAK.

Trzecie miejsce na podium zajęła z kolei do firmy Kuuler, która opracowała radiacyjny panel chłodzący, wykorzystujący nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów. Startup otrzymał nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych.

Towarzyszą nam niewiarygodne emocje. Gala została perfekcyjnie przygotowana i już samo miejsce w finałowej dziesiątce było dla nas dużym wyróżnieniem. Trzecie miejsce to dla nas zaszczyt - mówili przedstawiciele firmy Kuuler.

Po ogłoszeniu wyników głos zabrał także Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom czwartej edycji Huawei Startup Challenge, która ma dla nas szczególne znaczenie, bowiem obchodzimy właśnie 20-lecie obecności firmy Huawei w Polsce. Zwycięskie startupy - Instytut Optymalizacji Energii, WindTak oraz Kuuler - wykazały się wyjątkową innowacyjnością i pomysłowością w obszarze zielonej energii. Ich sukces nie jest przypadkowy – to wynik ciężkiej pracy i niezachwianego zaangażowania. - powiedział przedstawiciel Huawei.

Pozostałe nagrody

W konkursie przyznano jeszcze dwie nagrody. Pierwszą przygotowała firma Nomad Electric, która jest partnerem honorowym czwartej edycji wydarzenia. Doceniła ona startup WindTAK za najlepsze rozwiązanie oparte na data science, wspierające rozwój i efektywność sektora OZE. Zwycięzcy otrzymają wsparcie finansowe oraz mentoring, co pozwoli im kontynuować prace nad profesjonalnymi rozwiązaniami z obszaru inżynierii wiatrowej.

Swoją nagrodę przyznała również publiczność zgromadzona na gali. Ta została ufundowana przez Nextbike – partnera transportowego inicjatywy. Wyróżnienie trafiło do W2H2 za projekt zakładający wykorzystanie szczelnego, izolowanego stalowego zbiornika do pirolizy odpadów węglowodorowych w temperaturze 850°C, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji.

Alicja Tatarczuk, menedżerka ds. CSR, Huawei Polska, tak podsumowała wydarzenie: W Huawei głęboko wierzymy w siłę pozytywnych zmian w społeczeństwie, zwłaszcza, gdy są one napędzane przez młodych, kreatywnych startupowców. To właśnie oni, dzięki swoim innowacyjnym pomysłom, mają moc podniesienia jakości naszego życia. Dlatego od lat wprowadzimy inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, które pomagają nam wspierać te talenty i pomagać im osiągnąć jeszcze więcej. Już po raz czwarty zorganizowaliśmy w Polsce Huawei Startup Challenge, konkurs skierowany do młodych firm i startupów pozytywnego wpływu. Tym razem skupiliśmy się na zielonej energii - obszarze, który uważamy za kluczowy dla naszej wspólnej przyszłości. Współpracując z tymi młodymi firmami, mamy szansę przyczynić się do poprawy stanu środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. Patrząc na osiągnięcia wszystkich firm, które wzięły udział w konkursie, nie możemy ukryć ogromnej satysfakcji. To one przyczyniają się do rozwoju sektora zielonej energii w Polsce, a my jesteśmy dumni, że możemy być częścią tych zmian, wspierając je. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana i przyniesie jeszcze więcej pozytywnych efektów w przyszłości.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Fundacja Teraz Polska oraz Konfederacja Lewiatan, natomiast partnerami honorowymi zostali Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike. Patronami medialnymi wydarzenia są Wirtualna Polska, INNPoland, Mam Startup, Nowy Marketing, eGospodarka, ISBnews, ISBtech, Marketing i Biznes, BRIEF, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna i GLOBEnergia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu