Praca w TikToku – posada marzeń?
Cześć, jestem z zespołu HR TikTok i piszę do Ciebie. Pilnie potrzebujemy 100 pracowników do pracy online…
Tak brzmi fragment fałszywej wiadomości. Oszuści oferują znakomitą stawkę dzienną (od 1000 do 3000zł). Proszą o kontakt poprzez WhatsApp i oferują dodatkową premię za odpowiedź zwrotną na podany numer.

Gdzie jest haczyk?
— Na pierwszy rzut oka, nie ma tutaj potencjalnego zagrożenia. Nic bardziej mylnego! Odpowiedź na wspomnianą wiadomość potwierdza, że Twój numer jest aktywny. Możesz przez to otrzymywać większą ilość wiadomości typu SPAM i niechcianych połączeń. Oprócz tego, fałszywy rekruter może próbować wyłudzić Twoje dane osobowe do fikcyjnej umowy. Bardzo często oszuści wyłudzają także spore pieniądze pod pretekstem opłaty za szkolenie, którą zwrócą. W rzeczywistości, po przelaniu środków kontakt się urywa. — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Oszustwa w internecie - nie daj się nabrać
- nie odpowiadaj na wiadomość
- zablokuj nadawcę
- nie klikaj linków przesłanych przez nieznanych nadawców
— Pamiętaj, że wiarygodni rekruterzy zazwyczaj nie kontaktują się w ten sposób z kandydatami. Uważaj na deklaracje ogromnych zarobków w ofertach pracy i zerowe wymagania. W tym przypadku, warto mieć na uwadze, że TikTok to ogromna korporacja, która nie szuka sama pracowników i nie wysyła do losowych osób wiadomości z ofertą — informuje Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
CZYTAJ TAKŻE: Nie daj się nabrać. Nie klikaj w te linki. Oto jakie SMS-y wysyłają naciągacze i oszuści. Zobacz, na co trzeba uważać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
