II Forum Nowych Technologii w Edukacji i Nauce w Targach Kielce

Dorota Klusek
Technologie są ważne, ale ważny jest też nauczyciel z pasją, o czym mówił Mariusz Zyngier, nominowany do Nauczycielskiego Nobla.
Technologie są ważne, ale ważny jest też nauczyciel z pasją, o czym mówił Mariusz Zyngier, nominowany do Nauczycielskiego Nobla. Krzysztof Krogulec
Nowoczesne technologie jako szansa na rozwój, ale też niebezpieczeństwa z nimi związane. Ten temat zdominował II Forum Nowych Technologii w Edukacji i Nauce, które odbyło się w piątek w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Nowoczesne technologie są już dziś naszą codziennością. Eksperci zabrali głos, zastanawiając się, czy technologie informacyjno-komunikacyjne zrewolucjonizują szkołę i bezpowrotnie zmienią świat edukacji. Mówili o szansach, jakie one dają, ale też o zagrożeniach z nimi związanych.

Technologie „oprócz”, nie „zamiast”
– Nowe technologie powinny być „oprócz”, a nie „zamiast” – podkreślał doktor Piotr Plichta z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. W swoim wystąpieniu sporo miejsca poświęcił też cyberprzemocy, na którą współczesna szkoła musi być wyczulona.
I choć technologia jest ważna, to wciąż nie można zapominać, że najważniejszy jest nauczyciel z pasją. Właśnie taki wystąpił przed uczestnikami forum. To Mariusz Zyngier. Na co dzień pracuje w Zespole Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” w Połańcu, jego uczniowie są laureatami międzynarodowych konkursów technicznych i wynalazczości. Był nominowany do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize.

– Nie zdobyłem tej nagrody. Wygrała Maggie MacDonnell – nauczycielka wychowania fizycznego w szkole leżącej w polarnej części Kanady. Uczniowie tej placówki popełniali samobójstwa, dziewczyny w młodym wieku zachodziły w ciążę, wiele osób było uzależnionych od różnych używek. Ona te młode osoby zaraziła swoją sportową pasją, pokazała, że można ciekawie spędzać czas. Te złe statystki uległy zmianie – mówił Mariusz Zyngier. – Nasza pasja jest inspiracją dla naszych uczniów.

Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji
Podczas forum został też rozstrzygnięty Konkurs o Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji. Nagrodzone zostały placówki, które wyróżniają się, stosując w swojej codziennej praktyce nowe rozwiązania technologiczne, innowacyjne metody i programy nauczania, a zatrudnieni w nich nauczyciele potrafią współpracować z młodzieżą w taki sposób, by wydobyć jej kreatywność i pasje do rozwijania swoich zainteresowań.

W konkursie udział wzięły placówki z 12 województw. W każdym z nich Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji został przyznany w każdej z czterech kategorii: przedszkole lub inna forma edukacji przedszkolnej, szkoła podstawowa, gimnazjum lub liceum oraz technikum lub szkoła zawodowa.

W Świętokrzyskiem Laury zdobyły: Publiczne Przedszkole numer 16 Kolorowa Akademia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Skorzeszycach, Szkoła Podstawowa numer 14 w Kielcach oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego imienia Danuty Siedzikówny „Inki” w Kielcach. Przyznano także nagrody specjalne i wyróżnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roman

i znów Skorzeszyce, cóż za zbieg okoliczności... rodzinne konkursy i rodzinne nagrody!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu