Ile wyniosła inflacja w czerwcu? Mamy nowe dane. Sprawdzamy, czy GUS ma dla nas dobre wiadomości

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W piątek GUS podał najnowsze dane o poziomie inflacji w Polsce.
W piątek GUS podał najnowsze dane o poziomie inflacji w Polsce. Adam Jankowski / Polska Press
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11,5 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Ile wyniosła inflacja w czerwcu?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11,5 proc. - przekazał w środę GUS.

Żywność i napoje bezalkoholowe w porównaniu z czerwcem 2022 r. podrożały o 17,8 proc., a nośniki energii o 18,0 proc. Spadły natomiast ceny paliwa do prywatnych środków transportu o 18,0% w porównaniu z czerwcem 2022 r., a w stosunku do maja 2023 r. obniżyły się o 0,9 proc.

Inflacja spadła w czerwcu z 13 do 11,5%. Kolejny miesiąc z rzędu znacznie obniżyło się tempo wzrostu cen żywności. Pomogła także obniżka cen paliw na stacjach benzynowych. Optymistycznym akcentem jest spadek inflacji bazowej - w czerwcu wskaźnik obniżył się z 11,5 do 10,7%. - poinformował z kolei Polski Instytut Ekonomiczny.

Dane te pochodzą z opublikowanego w piątek przez Główny Urząd Statystyczny „Szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 r.”

Czy spadek inflacji wpłynie na obniżenie stóp procentowych?

W tej chwili wszystko wskazuje na to, że inflacja przełamie ważną dla licznych członków Rady Polityki Pieniężnej barierę 10 proc.

- W najbliższym czasie dalsze hamowanie wzrostu cen (przede wszystkim usług) i obniżanie się rocznej dynamiki wskaźnika bazowego może słabnąć pod wpływem stopniowego krzepnięcia popytu w wychodzącej z dołka gospodarce. Czerwiec jest pierwszym miesiącem od lipca ub.r., w którym wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw przewyższył dynamikę inflacji rok do roku. Obok powrotu dodatniej realnej dynamiki wynagrodzeń konsumpcję wspierają poprawiające się nastroje gospodarstw domowych, podwyżki minimalnego wynagrodzenia, znaczna skala tegorocznych zwrotów z tytułu podatku PIT oraz przedwyborzcze zapowiedzi ekspansji fiskalnej - tłumaczy Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak dodaje, odbicie konsumpcji to główny (obok ostatniego zaostrzenia retoryki przez główne banki centralne) czynnik, który może odwieść RPP od planów, by jesienią obniżyć stopy procentowe z bieżącego pułapu 6,75 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu