Ile wynosi średnie opóźnienie pociągów w Polsce? UTK opublikował nowe dane

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Średnie opóźnienie pociągów towarowych w Polsce wynosi 782 minuty
Średnie opóźnienie pociągów towarowych w Polsce wynosi 782 minuty Arkadiusz Gola / Polska Press
Od kilku miesięcy popularność podróży pociągiem stale rosła, na co polscy przewoźnicy nie byli przygotowani. Wiązało się to z rosnącymi opóźnieniami, które najbardziej wzrosły w wakacje. W trzecim kwartale bieżącego roku średnie opóźnienie pociągu pasażerskiego wyniosło 23 minuty, a towarowego ponad 13 godzin.

Spis treści

Urząd Transportu Kolejowego opublikował nowe dane, z których wynika, że polskie pociągi nadal zmagają się z opóźnieniami. Głównymi przyczynami tej sytuacji są awarie i usterki (19 proc.), naprawy i akty wandalizmu (12 proc.) oraz kłopoty z infrastrukturą (11 proc.).

Najgorzej pod względem punktualności wypadają pociągi towarowe, które średnio docierają do celu ponad 13 godzin później, niż przewiduje rozkład. Ich punktualność szacowana jest natomiast na 44,19 procent.

W porównaniu do I kwartału br. punktualność była lepsza o 2,14 punktu procentowego, natomiast w porównaniu do II kwartału odnotowano minimalny spadek (0,05 punktu procentowego). W przypadku pociągów uruchamianych na terenie kraju wskaźnik ten wyniósł 46,01%, natomiast w przypadku pociągów międzynarodowych 36,54% - czytamy w raporcie.

Opóźnienia pociągów pasażerskich w Polsce

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w okresie od lipca do września bieżącego roku punktualnie na miejsce dojechało 87,25 proc. pociągów pasażerskich. To o 3,78 proc. mniej niż w I kwartale, a w stosunku do drugiego kwartału spadek wyniósł 2,5 proc.

Od lipca do września średnie opóźnienie pociągów pasażerskich wyniosło 23 minuty (dla jednostek opóźnionych co najmniej 5 minut 59 sekund), a także 10 minut dla wszystkich pociągów. W tym samym okresie ub. r. było to kolejno 19 minut i 9 minut.

Największą punktualnością wyróżniała się Warszawska Kolej Dojazdowa (99 proc.). Przewoźnik ten korzysta z własnej sieci kolejowej, przez co na jego kursowanie nie wpływają utrudnienia innych spółek. Znacznie gorzej wypadają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, których punktualność została oceniona na 62 proc. Najgorszej było w okresie wakacyjnym, czyli w czasie zwiększonej popularności transportu kolejowego.

Wrzesień przyniósł poprawę punktualności względem sierpnia i lipca, jednak cały kwartał przyniósł spadek punktualności w stosunku do poprzedniego - przekazał prezes UTK.

Dlaczego polskie pociągi się spóźniają?

Do najnowszego raportu UTK odniosło się PKP Intercity, przyznając, że na zmniejszenie punktualności pociągów wpłynęło bardzo duże zainteresowanie usługami spółki.

Obecny rok przynosi rekordowo wysokie zainteresowanie podróżami pociągami PKP Intercity. Trzeci kwartał 2022 r., podobnie jak poprzedni, zakończył się najlepszymi wynikami przewozowymi w ponad 20-letniej historii spółki. Blisko 18 mln pasażerów to o 40 proc. więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku (12,8 mln) i 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie rekordowego do tej pory 2019 roku (niemal 14 mln). W samym tylko sierpniu z usług przewoźnika skorzystało ponad 6,5 mln podróżnych - poinformowało PKP IC, cytowane przez rynek-kolejowy.pl.

Jak podkreśla spółka, zwiększona popularność sprawiła, że często konieczne było doczepianie dodatkowych wagonów, co przyczyniało się do kłopotów z czasem. Często decyzja zapadała w ostatniej chwili, gdyż ponad połowa biletów kupowana była najwcześniej w przeddzień wyjazdu.

Aby zapewnić jak najwięcej miejsc w pociągu dla wszystkich chętnych - jeśli tylko rezerwy wagonowe na to pozwalają - nawet tuż przed odjazdem pociągu podejmujemy decyzje o wzmocnieniu składu. Co czasami niestety może skutkować opóźnionym odjazdem pociągu ze stacji początkowej - dodaje PKP IC.

Pasażerowie mają możliwość sprawdzania opóźnień w Portalu Pasażera. W serwisie brakuje jednak możliwości zweryfikowania wszystkich opóźnień - można to zrobić jedynie dla wybranego pociągu lub stacji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu