Ile wynoszą aktywa rezerwowe Polski? NBP opublikował dane. Na koniec lipca 2024 r wzrosły o 2,1 mld euro w porównaniu do czerwca tego roku

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
W najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego ujawniono, że na zakończenie lipca tego roku, Polska mogła pochwalić się aktywami rezerwowymi o wartości 198 miliardów euro.
W najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego ujawniono, że na zakończenie lipca tego roku, Polska mogła pochwalić się aktywami rezerwowymi o wartości 198 miliardów euro. fot. Adam Jankowski/Polska Press
Jak poinformował Narodowy Bank Polski, na koniec lipca 2024 roku, stan aktywów rezerwowych Polski osiągnął poziom 198 miliardów euro, notując wzrost o 2,1 miliarda euro w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca. Wartość ta, przeliczona na dolary amerykańskie, wyniosła 214,3 miliarda, co oznacza zwiększenie o 4,7 miliarda dolarów.

Spis treści

Znaczący wzrost aktywów rezerwowych

W najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego ujawniono, że na zakończenie lipca tego roku, Polska mogła pochwalić się aktywami rezerwowymi o wartości 198 miliardów euro. To oznacza wzrost o 2,1 miliarda euro w stosunku do danych z czerwca 2024 roku. Analizując wartość tych aktywów w dolarach amerykańskich, zauważono jeszcze większy wzrost – o 4,7 miliarda dolarów, co pozwoliło osiągnąć kwotę 214,3 miliarda dolarów.

Raport podkreśla, jak dynamicznie zmienia się wartość polskich rezerw. Zarówno w euro, jak i w dolarach amerykańskich, obserwujemy znaczący wzrost, świadczący o stabilizacji i potencjale ekonomicznym kraju na arenie międzynarodowej.

Strategia zarządzania rezerwami NBP

Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie szczegółowo opisał strategię zarządzania rezerwami dewizowymi. Zgodnie z informacjami, priorytetem dla banku jest bezpieczeństwo i płynność rezerw, jednak nie zapomina on również o ich zyskowności. NBP stosuje się do standardowych metod inwestycyjnych, które są typowe dla banków centralnych na całym świecie.

Jak podano, większość aktywów rezerwowych Polski zainwestowana jest w bezpieczne instrumenty, takie jak papiery wartościowe emitowane przez rządy, instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała część rezerw jest lokowana w bankach o ugruntowanej pozycji i wiarygodności, a także w złocie monetarnym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu