Inflacja wpłynęła na drożyznę. Wzrost cen w Polsce jeden z najwyższych w Europie! Przed nami tylko dwa kraje

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Inflacja – rekordowa w wielu krajach Europy. W Polsce ceny wyższe niż innych krajach?
Inflacja – rekordowa w wielu krajach Europy. W Polsce ceny wyższe niż innych krajach? 123rf.com
Udostępnij:
Inflacja sprawiła, że ceny w Polsce rosną bardziej niż w większości krajów europejskich. Dane Eurostat, czyli europejskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego, wskazują, że Polska przoduje w tempie oraz w wartości wzrostu cen. Na podium zajmuje trzecie miejsce, zaraz za Litwą (drugie miejsce) oraz Estonią (miejsce pierwsze). Ewenementem jest sytuacja w Turcji. Więcej w artykule.

Inflacja a tempo wzrostu cen. W Polsce wyjątkowo wysokie

Badanie Eurostatu z listopada 2021 pokazało niekorzystną dla Polski tendencję. W Polsce tempo wzrostu cen miesiąc do miesiąca wyniosło 0,6 punktu procentowego. Trzy miesiące temu inflacja nie była jeszcze najwyższa, a ceny towarów oraz usług wzrosły o 8 proc. Na Litwie odnotowano wzrost cen o 10,7 proc. a w Estonii aż o 12 proc.

Galopująca inflacja ma wpływ na sytuację gospodarczą w całej Europie. Na drożyznę szczególny wpływ miały wzrosty cen energii.

Inflacja w Europie. Raport Eurostatu z końcówki 2021 roku

Raport z listopada 2021 pokazał, że inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 5,3 proc.
To o 0,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Na podium, jeśli chodzi o inflację w Europie, stanęła Finlandia z wynikiem 3,2 proc. Tuż za nią Portugalia i Malta, które odnotowały kolejno 2,8 proc. oraz 2,6. proc. inflacji.

W grudniu podsumowano, że prawie najwyższa inflacja miała miejsce na Litwie
(10,7 proc.), natomiast najniższa w Szwajcarii (1,3 proc.). Szokujący jest poziom inflacji w Turcji, który w grudniu 2021 wyniósł 36 proc. i był najwyższy od prawie 20 lat. Spadek wartości tureckiej waluty przyczynił się tam do dużego kryzysu.

Inflacja w Polsce – prognozy

Jak czytamy na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2022 r. największym problemem dla gospodarki będzie inflacja, która wyniesie 7,3 proc. Wysoki wzrost cen będzie dotyczyć zarówno żywności, rachunków za prąd i ciepło, jak i usług.

Tarcza Antyinflacyjna pozwoli obniżyć wskaźnik CPI o 1,2 pkt. proc. w I kwartale oraz 0,3 pkt. proc. w II kwartale, co przełoży się na jego obniżenie o 0,3 pkt. proc. w całym 2022 r. Jednak nie zatrzyma to inflacji. Jeszcze w 2023 r. inflacja wyniesie ok. 3,7 proc., a więc będzie znacznie przekraczać cel inflacyjny. – podkreśla Jakub Rybacki, analityk zespołu makroekonomii PIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie