Inflacja a tempo wzrostu cen. W Polsce wyjątkowo wysokie
Badanie Eurostatu z listopada 2021 pokazało niekorzystną dla Polski tendencję. W Polsce tempo wzrostu cen miesiąc do miesiąca wyniosło 0,6 punktu procentowego. Trzy miesiące temu inflacja nie była jeszcze najwyższa, a ceny towarów oraz usług wzrosły o 8 proc. Na Litwie odnotowano wzrost cen o 10,7 proc. a w Estonii aż o 12 proc.
Galopująca inflacja ma wpływ na sytuację gospodarczą w całej Europie. Na drożyznę szczególny wpływ miały wzrosty cen energii.
Inflacja w Europie. Raport Eurostatu z końcówki 2021 roku
Raport z listopada 2021 pokazał, że inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 5,3 proc.
To o 0,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Na podium, jeśli chodzi o inflację w Europie, stanęła Finlandia z wynikiem 3,2 proc. Tuż za nią Portugalia i Malta, które odnotowały kolejno 2,8 proc. oraz 2,6. proc. inflacji.
W grudniu podsumowano, że prawie najwyższa inflacja miała miejsce na Litwie
(10,7 proc.), natomiast najniższa w Szwajcarii (1,3 proc.). Szokujący jest poziom inflacji w Turcji, który w grudniu 2021 wyniósł 36 proc. i był najwyższy od prawie 20 lat. Spadek wartości tureckiej waluty przyczynił się tam do dużego kryzysu.
Inflacja w Polsce – prognozy
Jak czytamy na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2022 r. największym problemem dla gospodarki będzie inflacja, która wyniesie 7,3 proc. Wysoki wzrost cen będzie dotyczyć zarówno żywności, rachunków za prąd i ciepło, jak i usług.
Tarcza Antyinflacyjna pozwoli obniżyć wskaźnik CPI o 1,2 pkt. proc. w I kwartale oraz 0,3 pkt. proc. w II kwartale, co przełoży się na jego obniżenie o 0,3 pkt. proc. w całym 2022 r. Jednak nie zatrzyma to inflacji. Jeszcze w 2023 r. inflacja wyniesie ok. 3,7 proc., a więc będzie znacznie przekraczać cel inflacyjny. – podkreśla Jakub Rybacki, analityk zespołu makroekonomii PIE
