Inwestycje wiatrowe przyspieszą. Nowe przepisy skrócą czas budowy

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Proces inwestycyjny dla budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, który dotychczas trwał 5-7 lat, może skrócić się do 3-5 lat dzięki zliberalizowanym przepisom o lokalizowaniu farm wiatrowych.

Na zdjęciu: Paulina Hennig-Kloska - Ministra klimatu i środowiska
Proces inwestycyjny dla budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, który dotychczas trwał 5-7 lat, może skrócić się do 3-5 lat dzięki zliberalizowanym przepisom o lokalizowaniu farm wiatrowych. Na zdjęciu: Paulina Hennig-Kloska - Ministra klimatu i środowiska Adam Jankowski
Proces inwestycyjny dla budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, który dotychczas trwał 5-7 lat, może skrócić się do 3-5 lat dzięki zliberalizowanym przepisom o lokalizowaniu farm wiatrowych. Taką informację przekazała na konferencji ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Spis treści

Ministerstwo planuje skrócenie czasu inwestycji o połowę

Ministra Hennig-Kloska wyjaśniła, że jeżeli chodzi o inwestycje w nowe elektrownie wiatrowe, to na dzień dzisiejszy ten proces trwa od 5 do 7 lat.

– Szacujemy, że proces inwestycyjny skróci się i będzie trwał od 3 do 5 lat. Jeśli chodzi o modernizację, to ona mniej więcej trwała 5 lat i szacujemy, że będzie to połowa tego czasu, czyli 2,5 roku – przekazała.

Hennig-Kloska dodała, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje podwojenie produkcji energii z wiatru w ciągu 10 lat.

– Za 5 lat chcielibyśmy podwoić energię z wiatru na lądzie. Mamy obecnie 10 GW, a za 5 lat chcielibyśmy, aby było to 20 GW – zaznaczyła.

Ustawa o sieciach elektroenergetycznych

Ministra podkreśliła, że nowe przepisy mają poparcie na poziomie koalicji. Zapowiedziała, że wkrótce do konsultacji trafi projekt ustawy o sieciach elektroenergetycznych, który ma zwiększyć transparentność przyłączy i uwolnić moce pod nowe przyłączenia do sieci.

W piątek rząd przyjął projekt MKiŚ liberalizujący wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Projekt przewiduje zmniejszenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych z 700 m do 500 m oraz ułatwienia w modernizacji istniejących elektrowni wiatrowych, czyli w tzw. repoweringu.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu