Jacek Ozdoba o nowej ustawie covidowej: Nie będziemy wspierali tego projektu

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Projekt nowej ustawy covidowej zakłada, że "w przewidzianych w projekcie sytuacjach pracownik będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś wirusem SARS-CoV-2". Właśnie ten zapis budzi największe kontrowersje. - Nie będziemy wspierali tego projektu- oświadczył Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w zeszły czwartek grupa posłów PiS.

Projekt nowej ustawy covidowej zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu.

Jednak najwięcej kontrowersji budzi zapis o tym, że "w przewidzianych w projekcie sytuacjach pracownik będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś wirusem SARS-CoV-2".

Jacek Ozdoba: Nie będziemy wspierali tego projektu

O stanowisko Solidarnej Polski w tej sprawie był pytany we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który przyznał, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

- Nie będziemy wspierali tego projektu- odparł.

To rozwiązanie nie przyczyni się do realnego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa

- "W obecnym kształcie Projekt przede wszystkim umożliwia pracownikom, którzy zakazili się SARS-CoV-2, dochodzenie odszkodowania od innych pracowników (albo od pracodawcy), a nie tworzy ram prawnych do skutecznego zarządzania organizacją pracy w warunkach pandemii w celu prewencyjnej ochrony zdrowia i życia załogi"- czytamy w stanowisku Izby Gospodarki Elektronicznej.

Ponadto IGE zwraca uwagę, że "projekt nie daje żadnych wytycznych co do tego, jak należy interpretować przesłankę „uzasadnionego podejrzenia”, ani w jaki sposób ustalać czy doszło do kontaktu z osobą, która nie poddała się testowi diagnostycznemu".

Jak wyjaśniono, to "w praktyce, to na pracodawcy (lub wojewodzie – w przypadku wniosku złożonego na podstawie art. 5 Projektu), będzie leżeć ciężar udowodnienia okoliczności faktycznych sprawy oraz podjęcia decyzji czy powyższe przesłanki zostały w danym przypadku spełnione".

- "Brak jednoznacznych i możliwych do obiektywnego zweryfikowania przesłanek może prowadzić do powstania niejednolitej praktyki oceniania wniosków"- napisano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu