Zapłacimy kaucje za plastikowe i szklane butelki. Ile wyniesie stawka? Ozdoba: Rozpoczynamy konsultacje publiczne

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
System kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. Jednak opłata może objąć także puszki aluminiowe. - Zwrot opakowania nie będzie wymagał okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji- zapowiedział wiceminister Ozdoba.

- To jest system dobrowolny, nie zmuszamy ustawą, ale zachęcamy przez czynniki ekonomiczne. Aby przedsiębiorcom opłacało się tworzyć taki system- powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

- Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców- tłumaczył.

Jak wyjaśnił Ozdoba, system kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. Jednocześnie podkreślił, że nie będzie miało znaczenia, jaki produkt wcześniej zawierały te butelki - ważna będzie pojemność.

Wysokość kaucji

Uruchomienie systemu jest zaplanowane na 1 stycznia 2023 r. ale z 24-miesięcznym okresem dostosowawczym. Dodał, że rozważane jest jeszcze objęcie systemem kaucyjnym puszek po napojach- jednocześnie dodał, że wyjaśni się to w trakcie konsultacji.

Wiceminister Ozdoba zwrócił uwagę, że projekt ustawy nie określa wysokości stawki kaucji na opakowania. Pozostawia wybór jej wysokości przedsiębiorcom, którzy ze względu na wymagane poziomy zbierania ustalą jej wysokość na optymalnym poziomie, skłaniającym z jednej strony nabywców do zwrotu opakowań, a z drugiej nie podnoszącym nadmiernie ceny oferowanych produktów.

System bezparagonowy

Jak tłumaczył wiceminister klimatu i środowiska, przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.

Z kolei mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. - Wszystkie jednostki handlowe oferujące produkty w opakowaniach podlegających kaucji będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji- tłumaczył.

Co ważne- zwrot opakowania nie będzie wymagał okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. - Nieodebrana kaucja zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu- wskazał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu