Jak negocjować terminy płatności? Cztery wskazówki

Barbara Wesoła
Jednym z czynników mających znaczny wpływ na kondycję firm jest płynność finansowa. Dobrze przeprowadzone negocjacje mogą nie tylko usprawnić wpływ należności od partnera biznesowego i przy tym mieć pozytywny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa

Mając trudności z zachowaniem ciągłości w obrocie należnościami, prowadzący swoje biznesy często decydują się na kredyt kupiecki, czyli wydłużenie terminów płatności. Jednak okazuje się, że zarówno negocjacje, jak i ustalenie warunków spłaty mogą być sporym wyzwaniem, a w przypadku niepowodzenia prowadzić do zepsucia stosunków z partnerami, utraty dobrej opinii, czy nawet w skrajnych przypadkach zerwania umów – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Firma faktoringowa Bibby Financial Services podpowiada, jak skutecznie negocjować terminy płatności, oto 4 wskazówki:

• Pamiętaj o biznesie partnera

Rozmawiając o terminach płatności i starając się wydłużyć termin na uregulowanie należności, warto zaproponować partnerowi rozwiązanie w postaci kredytu kupieckiego z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty. Negocjując, należy zapoznać się również z sytuacją finansową partnera biznesowego, zorientować się, czy jego kondycja pozwala na odroczenie płatności. W sytuacji, gdy faktura stanowi istotną część przychodu kontrahenta, jej opóźnienie może z kolei zaburzyć jego płynność finansową i doprowadzić do pogorszenia jej sytuacji na rynku.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że partner finansowy, z którym negocjują, ma również swoje zobowiązania zarówno wobec pośredników, dostawców, jak i pracowników. Rozmawiając o długich terminach płatności z partnerem, najlepiej wybrać stałego współpracownika, który ma do konkretnego przedsiębiorstwa zaufanie – dodaje Jerzy Dąbrowski.

• Szczerość to podstawa

Kluczem do owocnych negocjacji jest wskazanie, z jakiego powodu zależy nam na przedłużeniu terminów płatności. Bardzo ważna jest szczerość oraz otwartość na dialog z partnerem biznesowym. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dłuższym terminie płatności, ponieważ wie, że dostanie wynagrodzenie za realizacje innego projektu w odległym czasie, powinien szczerze powiedzieć o tym przedsiębiorcy, u którego chce uzyskać dłuższy termin płatności i zaproponować akceptowalne warunki dla obu stron.

• Dodatkowe świadczenia

Przy negocjacjach warto zaproponować partnerowi biznesowemu dodatkowe świadczenia w formie upustów i bonusów, które mogą okazać się „kartą przetargową” rozmów Przedsiębiorca, który decyduje się za opóźnienie płatności chętniej przystanie na dłuższy termin spłaty zobowiązania, gdy oferta kontraktu będzie dla niego korzystna lub z jej tytułu otrzyma benefity – dodaje Jerzy Dąbrowski.

• Nie zapomnij o potwierdzeniu ustaleń

Spisanie ustaleń powinno być istotne zarówno dla starającego się o kredyt kupiecki, jak i firmy udzielającej pożyczki. Po rozmowie telefonicznej, spotkaniu, czy też negocjacjach mailowych warto spisać podsumowanie rozmów, które zawiera warunki oraz zobowiązania obu stron.

Przedsiębiorcom, którzy borykają się z opóźnieniami płatności polecany jest faktoring, który nie tylko gwarantuje firmie płynność finansową niwelując występowanie zatorów płatniczych, ale również optymalizuje czas otrzymania należności za wystawione faktury – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jule23
A to właśnie jest stabilność
m
marcinjukas
czyli najczęściej duże firmy które nie płacą w terminie ale mają konkurencyjne oferty
P
Pantonie
moim zdaniem ciekawszym zastosowaniem faktoringu jest wybór kontrahentów poszerzony o tych co mają mniej atrakcyjne terminy płatności..
N
NETER
a od ręki tzn ile trzeba czekać, bo nie wierze, że przelew od razu ląduje na koncie
e
efu
może nie tyle co stabilność, ile komfort, że masz kasę od ręki i że możesz wydać ją na co chcesz.
n
nosal
No pewnie, ze to działa. Cały czas zachowujesz płynność i stabilność w firmie i można ładnie zacząć odbijać.A jak korzystasz z dobrej firmy, to te "wszystkie prowizje" w cale nie są wysokie (przynajmniej w nfg, z którego korzystałem).
M
Maciejk
Czyli, że niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają z faktoringu tylko w sytuacjach awaryjnych ale jest to stały element ich biznesu? To jest w formie jakiegoś abonamentu?
t
trawski
albo oddajesz jakieś drobne (bo w rezultacie tak to wychodzi) albo nie masz czasami na pensje, wybór należy do Ciebie
m
mark owski
poważnie to może zadziałać na dłuższą metę, nie szkoda kasy na te wyszystkie prowizje??
j
jope
Stabilizacja to chyba podstawowa zaleta faktoringu
g
gryf
faktoring już wchodzi na pozycję takiego stabilizatora przedsiębiorstwa więc równie dobrze od tego można zacząć i nie martwić się resztą
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu