Jak spędzić świąteczny czas przyjemnie ale i pożytecznie? Polecamy książki i filmy o ekologii i ratowaniu planety

Justyna Madan
Justyna Madan
Polecamy filmy i książki o naszej planecie i sposobach na jej ratowanie
Polecamy filmy i książki o naszej planecie i sposobach na jej ratowanie 123rf
Kiedy już udekorujemy choinkę, ugotujemy pyszne potrawy i je zjemy, a w końcu zaśpiewamy kolędy i porozmawiamy z rodziną nadejdzie czas na słodki lenistwo. Z okazji świąt można podarować sobie prezent i sprawdzić co słychać na Ziemi. Zamiast świątecznego filmu, polecamy dokument o plastiku w oceanach. Zamiast romantycznej historii – instrukcję obsługi klimatu. Przedstawiamy nasze propozycje filmów i książek do obejrzenia i przeczytania jeszcze w tym roku.

Ocieplenie klimatu jest faktem. Wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych. Plastik zaśmieca oceany. Często, chociaż o tym słyszeliśmy, niewiele wiemy dlaczego tak się dzieje. Kto i dlaczego doprowadza do tak groźnych dla nas wszystkich sytuacji. Można rozwijać swoją wiedzę bez wychodzenia z domu. Wystarczy koc, ciepła herbata i Netflix albo książka.

Co obejrzeć na Netflixie?

  • Nasza planeta – to miniserial, który ogląda się z zapartym tchem jak najlepszy film akcji. David Attenborough swoim charakterystycznym głosem opowiada nam o świecie przyrody i o tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie na Ziemi. Attenborough niczym znana wszystkim Polakom Krystyna Czubówna opowiada o fascynującym życiu fauny i flory. Podglądamy lodowce, życie w dżunglach, słonych i słodkich wodach, pustyniach stepach i lasach. Łączy nas jedna Planeta, a sposób w jaki historia zwierząt i roślin jest w tej produkcji Netflixa opowiedziana, przekona nawet tych, którzy za programami przyrodniczymi nie przepadają.
  • Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska - film dokumentalny, z którego dowiemy się „jak chów przemysłowy dziesiątkuje naturalne zasoby naszej planety i dlaczego organizacje ekologiczne ignorują ten gigantyczny problem.” Twórcy poszukują jednocześnie realnych rozwiązań ratowania naszej planety i odnalezienia drogi do zrównoważonego rozwoju.
  • Plastikowy ocean – Pisaliśmy w tym roku często o tym, jak bardzo zaśmiecone są oceany oraz o mikroplastiku, który przedostaje się do jedzenia. Na Netflixie obejrzymy film dokumentalny, które wyjaśni nad dokładnie jak zaśmiecanie oceanów plastikiem wpływa na środowisko. „Dokument opowiadający o zaśmieceniu oceanów plastikowymi odpadami i jego wpływie na środowisko. Grupa naukowców pokazuje alarmujące fakty o zatruciu oceanów plastikiem i proponuje technologie, które mogą temu przeciwdziałać” – podaje Filmweb.
  • Świat na granicy - David Attenborough i naukowiec Johan Rockström opowiadają o kryzysie bioróżnorodności na Ziemi i zastanawiają się, jak mu zaradzić. Wraz z twórcami filmu wybieramy się w niesamowitą ale i niepokojąca podróż ukazującą nam granice wytrzymałości Ziemi, do której ludzie niebezpiecznie się zbliżyli.
  • Minimalizm, czas na mniej - Wieloletni przyjaciele Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus opowiadają, jak można żyć lepiej, posiadając mniej. Architekt Ludwig Mies van der Rohe mówił „mniej znaczy więcej”. A gdyby ta dewiza dotyczyła każdej sfery naszego życia? Mniej produktów, mniej przedmiotów, to więcej oddechu dla naszej planety.

Książki o ekologii i nie tylko. Co przeczytać w święta?

  • „Co robić przed końcem świata” Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Agora – Autor w kilkudziesięciu wnikliwych esejach przygląda się najbardziej aktualnym problemom współczesności. Klarownie i zajmująco pisze o tym, co na pierwszy rzut oka niewidoczne, ćwicząc siebie i nas w myśleniu i rozumieniu świata. Czasami z polskiej perspektywy, czasami globalnej, czasami politycznej, ale także intymnej. Za motto do tej książki mogłoby służyć hasło, które w latach dziewięćdziesiątych towarzyszyło kampanii reklamowej filmu Matrix. Miało ono postać pytania: czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak? Domyślna odpowiedź jest oczywiście twierdząca.
  • „Bioksiążka. Biologia dla niewtajemniczonych” Łukasz Sakowski, Wydawnictwo Editio - Próby zrozumienia zjawisk naturalnych towarzyszą ludzkości praktycznie od zawsze, odkąd zaczęliśmy się przyglądać światu i przyrodzie. Początkowo czynione obserwacje objaśnialiśmy interwencją sił nadprzyrodzonych, co zmieniało się z czasem, wraz z rozwojem nauki i metod naukowych. Rozumiejąc mechanizmy, na bazie których funkcjonuje życie, mogliśmy zacząć je wykorzystywać do własnych celów ― by ulepszać gatunki roślin uprawnych, usprawniać hodowlę zwierząt, produkować więcej żywności, skuteczniej leczyć choroby i zarządzać własną biologią.
  • „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” Stephen Hawking, Wydawnictwo Znak - Skąd się wzięliśmy? Co nas ostatecznie czeka? Jaki wkład w nasze przetrwanie ma rozwój techniki? Na te i inne pytania odpowiada w swojej książce Stephen Hawking, najsłynniejszy astrofizyk. Hawking, światowej sławy kosmolog w swojej książce, wydanej już po jego śmierci, podejmuje próbę odpowiedzi na najistotniejsze pytania i definiuje przyszłość człowieka i jego miejsce we wszechświecie.
  • „Klimat to my” Joanthan Safran Foer, Wydawnictwo Krytyka Polityczna - Jonathan Safran Foer bada fundamentalny dylemat naszych czasów w zaskakujący i głęboko osobisty sposób. Zadanie ocalenia planety wymaga wielkiego rozliczenia się z naszą. niestety bardzo ludzką, niechęcią do poświęcenia komfortu ze względu na niepewną przyszłość. By jeść więcej, smaczniej i taniej, zamieniliśmy naszą planetę w farmę do uprawy produktów zwierzęcych, czego konsekwencje są katastrofalne. Tylko wspólne działanie może uratować naszą planetę. Działanie, które zaczyna się od tego, co jemy - a czego nie jemy - na śniadanie.
  • „Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak” Katherine May, Wydawnictwo Znak – Autorka zaprasza nas w przemieniającą podróż po życiowych zimach. Odwołuje się do własnych trudnych doświadczeń, a także obserwacji świata przyrody i przykładów z literatury. Czerpie inspiracje z wielu źródeł, jak: obrzędy związane z grudniowym przesileniem, sen zimowy koszatki, twórczość C.S. Lewisa i Sylvii Plath, pływanie w lodowatej wodzie czy cykl życia pszczół. Ta książka pomaga zrozumieć, że życie nie przebiega linearnie, ale opiera się na cykliczności. Niczym najlepsza przyjaciółka uczy spokojnej i mądrej reakcji na trudności, afirmacji autentyczności i prawdziwej troski o siebie. Pokazuje, jak przejść przez zimę, żeby przygotowała nas na lato.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu