Jaką rolę w transformacji gospodarczej pełnią banki? Poznaj zdanie eksperta Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Śląskiego

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Europejski Kongres Gospodarczy stanowi platformę do dyskusji na temat obecnych przemian oraz transformacji, które kształtują nowy porządek świata. W centrum tych rozmów stoi finansowanie i rola banków w tej przemianie. Rozmawialiśmy na ten temat z Brunonem Bartkiewiczem, prezesem zarządu ING Banku Śląskiego.

Współpraca banków z małymi i średnimi firmami

Banki, jak zaznacza prezes Bartkiewicz, są kluczowym źródłem finansowania dla różnorodnych przedsięwzięć, nie tylko tych wielkich projektów, ale także dla poddostawców i współpracujących firm, które tworzą mnożnikowy efekt rozwoju gospodarczego. Współpraca banków z firmami średnimi i mniejszymi jest niezwykle istotna, tworząc szeroki ekosystem finansowania, który napędza rozwój gospodarczy.

- W dyskusjach skupiamy się często na wielkich projektach, zapominając, że to nie tylko jednostkowe wydarzenie. Duże przedsięwzięcia otacza zwykle cały kompleks finansowania oraz różnorodne aspekty, które wpływają na spójność efektów i przewidywalność. Jako banki musimy sprostać tym wyzwaniom. Konwersja kapitału społecznego, czyli wykorzystanie oszczędności przedsiębiorstw i osób fizycznych, odgrywa tu kluczową rolę - podkreśla prezes ING Banku Śląskiego.

Według Brunona Bartkiewicza, zapewnienie stabilności i pewności w realizacji projektów inwestycyjnych jest niezbędne dla zaangażowania przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że ta przewidywalność nie dotyczy tylko aspektów prawnych czy umownych, ale także ekonomicznych, które wpływają na decyzje inwestycyjne.

Jak zauważa prezes ING Banku Śląskiego, obecna sytuacja nie jest pozbawiona wyzwań.

- Sytuacja jest dość złożona, ale powiedziałbym, że głównym problemem jest to, że zbyt późno zaczęliśmy działać jako państwo w kierunku wprowadzenia przewidywalnych mechanizmów transformacji. Konieczna jest zmiana sposobu generowania i dostarczania energii elektrycznej w Polsce. Jest to podstawowy element dla każdej gałęzi działalności - mówi Brunon Bartkiewicz.

Jak wpłynąć na wzrost inwestycji w Polsce?

Prezes Bartkiewicz podkreśla również potrzebę zwiększenia inwestycji w gospodarkę, co wymaga współpracy ze wszystkimi podmiotami, włączając w to rząd, banki oraz przedsiębiorców. Jednakże, aby to osiągnąć, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków, zarówno w sferze prawnej, ekonomicznej jak i politycznej, które sprzyjałyby wzrostowi inwestycji.

Rozmowa z prezesem Bartkiewiczem ukazuje złożoność wyzwań, przed którymi stoi sektor finansowy oraz cała gospodarka w kontekście transformacji. Konieczne jest współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron oraz stworzenie stabilnych i przewidywalnych warunków dla inwestycji, aby zapewnić dalszy rozwój gospodarczy i osiągnąć zamierzone cele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu