Jaki wskaźnik zastąpi WIBOR? Komunikat Związku Banków Polskich

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
jeszcze w tym tygodniu powinniśmy poznać docelową nazwę wskaźnika , który zastąpi WIBOR - poinformował  Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich
jeszcze w tym tygodniu powinniśmy poznać docelową nazwę wskaźnika , który zastąpi WIBOR - poinformował Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich Adam Jankowski
W tym tygodniu powinna zostać ujawniona ostateczna nazwa wskaźnika, który zastąpi WIBOR - poinformował w komunikacie Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Spis treści

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła 10 grudnia ubiegłego roku, że indeks o roboczej nazwie WIRF został wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych jako potencjalny zamiennik dla WIBOR. Decyzja ta była wynikiem szczegółowej analizy i przeglądu alternatywnych wskaźników typu Risk Free Rate, które rozpoczęły się 29 marca 2024 roku.

Nowa nazwa wskaźnika zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu

Celem tego przeglądu było potwierdzenie wcześniejszej decyzji podjętej we wrześniu 2022 roku przez KS NGR. Analiza ta uwzględniała szeroki zakres informacji rynkowych i była dostosowana do dynamicznie zmieniającego się środowiska makroekonomicznego w Polsce.

Tadeusz Białek, prezes ZBP, wyraził nadzieję, że ostateczna nazwa wskaźnika zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu.

- Zakładam, że jeszcze w tym tygodniu powinniśmy poznać docelową nazwę wskaźnika (który zastąpi WIBOR - red.). Jesteśmy już po decyzji komitetu sterującego, która została podjęta w zeszły piątek. W tej chwili formułujemy oficjalny komunikat Narodowej Grupy Roboczej o wyborze tej docelowej nazwy - powiedział Białek.

Nowy wskaźnik, który ma być kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej zgodnie z rozporządzeniem BMR, będzie mógł być stosowany w różnych umowach finansowych, takich jak umowy kredytowe, instrumenty finansowe oraz przez fundusze inwestycyjne.

Obecnie używany wskaźnik referencyjny WIBOR ma zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik do końca 2027 roku

Zgodnie z ustaloną mapą drogową, obecnie używany wskaźnik referencyjny WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów i obligacji, ma zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik do końca 2027 roku. Ta zmiana jest częścią większej reformy mającej na celu lepsze dostosowanie się do współczesnych potrzeb rynku finansowego w Polsce.

Zmiana ta ma na celu zapewnienie większej stabilności i przejrzystości w obliczaniu stóp procentowych, co jest kluczowe dla wszystkich uczestników rynku finansowego, w tym banków, inwestorów i kredytobiorców.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu