Jakie świadczenia na dziecko można pobierać w 2023 roku? 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, „kosiniakowe”, „becikowe” i inne dopłaty

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Do świadczeń rodzinnych zaliczamy między innymi: świadczenie wychowawcze (500 plus), dodatek z tytułu urodzenia dziecka (becikowe), świadczenie rodzicielskie (kosiniakowe), Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start.
Do świadczeń rodzinnych zaliczamy między innymi: świadczenie wychowawcze (500 plus), dodatek z tytułu urodzenia dziecka (becikowe), świadczenie rodzicielskie (kosiniakowe), Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start. prostooleh / Freepik
Rodzice i opiekunowie wychowujący dzieci mają do wyboru kilka form wsparcia finansowego ze strony państwa. Do wyboru są zarówno dodatki jednorazowe np. Dobry Start, jak i wypłacane regularnie, czyli m.in. 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Komu przysługują świadczenia na dziecko i ile wynoszą w 2023 roku?

Spis treści

Obecnie rodziny z dziećmi mają możliwość skorzystania z kilku programów wsparcia oferowanych przez państwo. Niektóre dopłaty są wypłacane dla wszystkich, inne wymagają spełnienia określonych warunków np. progu dochodowego. Do świadczeń rodzinnych zaliczamy między innymi:

Na uwagę zasługują też formy wsparcia takie jak Karta Dużej Rodziny, zasiłek rodzinny czy świadczenie opiekuńcze.

500+ na dziecko w 2023 roku - jak dostać?

„Rodzina 500 plus” to najpopularniejsze świadczenie finansowe, wypłacane bez żadnego kryterium dochodowego. Przysługuje ono rodzicom oraz opiekunom wychowującym dziecko do 18. roku życia, bez względu na poziom dochodów w danym gospodarstwie domowym. Prawo do dopłat ustalane jest na okres roczny, czyli od 1 czerwca do końca maja następnego roku.

- Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

.

Warto przypomnieć, że w przyszłym roku świadczenie wzrośnie do 800 złotych. Zmiana wysokości dopłat nastąpi automatycznie, co oznacza, że nie będzie wymagała składania dodatkowych dokumentów.

Kto może skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nieco mniej znane, ale równie atrakcyjne świadczenie, stanowiące wsparcie dla rodziców w pierwszych latach wychowywania dziecka. W tym przypadku wypłata dodatku uzależniona jest od spełnienia jednego, kluczowego warunku.

Świadczenie przysługuje na drugie oraz kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Całkowita pula środków do wykorzystania wynosi 12 tysięcy złotych.

Rodzice mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych form wypłaty świadczenia:

 • 1000 zł miesięcznie (przez rok),
 • 500 zł miesięcznie (przez dwa lata).

- To rodzice zdecydują czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową, daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę - czytamy na portalu gov.pl.

Świadczenie rodzicielskie („kosiniakowe”) - ile wynosi, jakie są warunki?

Świadczenie rodzicielskie, znane pod nazwą „kosiniakowe” przysługuje osobom, które wychowują dziecko, ale ze względu na swoją sytuację zawodową nie są uprawnione do uposażenia lub zasiłku macierzyńskiego. Wsparcie te skierowane jest zatem do studentów, bezrobotnych, a także osób pracujących na umowie o dzieło.

Wypłata „kosiniakowego” nie jest uzależniona od żadnych progów dochodowych. Ze świadczenia może korzystać matka lub ojciec dziecka, opiekun faktyczny, rodzina zastępcza albo osoba, która przysposobiła dziecko.

Jaka jest wysokość świadczenia rodzicielskiego? Obecnie wysokość „kosiniakowego” to 1000 złotych „na rękę”, gdyż nie podlega ono opodatkowaniu lub innym obciążeniom.

Co istotne, okres wypłaty „kosiniakowego” wynosi od 52 do 71 tygodni i zależy od liczby dzieci, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Oferowany przez państwo dodatek nie łączy się ze świadczeniem pielęgnacyjnym i rodzicielskim czy specjalnym zasiłkiem opiekuńczym.

Przeczytaj również:Nowy zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku. Ile wynosi po waloryzacji

Jak odebrać becikowe?

Becikowe to świadczenie jednorazowe, o które mogą ubiegać się rodzice po narodzinach dziecka. Osoby, które chcą odebrać dopłaty, muszą spełniać dwa kluczowe kryteria:

 • maksymalnie 1922 zł miesięcznie dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym,
 • pozostawanie pod opieką medyczną co najmniej od 10 tyg. ciąży, aż do momentu porodu.

Wysokość becikowego wynosi obecnie 1000 zł. Wnioski należy składać w terminie 12 miesięcy od momentu narodzin lub objęcia opieką dziecka. Dokumenty można dostarczyć elektronicznie poprzez portal Emp@tia lub stacjonarnie w urzędzie gminy/miasta albo ośrodku pomocy społecznej.

Na czym polega program Dobry Start?

Dobry Start to świadczenie wypłacane każdego roku na dzieci uczące się w szkole, aż do momentu ukończenia 20 roku życia lub 24. roku w przypadku osób niepełnosprawnych. Rozpatrywaniem wniosków oraz przyznawaniem środków finansowych w ramach tego programu zajmuje się ZUS.

- Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wnioski można składać od lipca do końca listopada poprzez portal internetowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Dobry Start nie obejmuje przedszkolaków oraz studentów.

Zasiłek rodzinny - kto może skorzystać?

Rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej, mają możliwość ubiegania się o wypłatę zasiłku rodzinnego. Ta forma wsparcia przysługuje rodzicom, a także opiekunom prawnym, spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 674 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym (764 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko do 18 roku życia (do 21 lat, jeśli nadal się uczy) albo do 24. roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole wyższej. Obecnie wysokość tego wsparcia wynosi:

 • 95 zł miesięcznie - dziecko do 5. roku życia,
 • 124 zł miesięcznie - dziecko do 18. roku życia,
 • 135 zł miesięcznie - dziecko do 24. roku życia.

Jak działa Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to państwowy system zniżek przysługujący rodzinom z co najmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodów. Jej posiadacze mogą korzystać z rozmaitych ulg oferowanych zarówno przez instytucje publiczne, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Miejsca, w których można korzystać z programu, oznaczone są znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

- Karta Dużej Rodziny nie jest przyznawana dlatego, że rodzina wychowująca troje lub więcej dzieci jest biedniejsza niż inne, ale dlatego, że ma większy udział w przygotowaniu następnego pokolenia do życia, że praca opiekuńczo wychowawcza ma istotne znaczenie dla całego społeczeństwa. Rodziny duże są bardzo różnorodne, są i bogate, i biedne, choć na pewno znacznie więcej jest tych niezamożnych - mówiła Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, cytowana przez portal gov.pl.

Posiadaczom KDR przysługują następujące rabaty:

 • POLREGIO - 37 proc. zniżki na zakup biletu jednorazowego lub 49 proc. na bilet miesięczny,
 • PKP Intercity - 30 proc. rabat podczas podróży co najmniej dwóch osób, które posiadają KDR,
 • Orlen - od 8 do 10 gr na litr paliwa oraz 20 proc. zniżki na produkty w Stop Cafe,
 • LOT - 10 proc. zniżki na bilet we wszystkich klasach, a także 50 proc. obniżka na usługi dodatkowe (np. Moje Ulubione Miejsce, Mój Dodatkowy Bagaż),
 • Circle K - od 8 do 15 gr rna litr paliwa oraz 20 proc. na produkty gastronomiczne,
 • Lotos - od 8 do 40 gr na paliwa oraz 20 proc. na produkty gastronomiczne,
 • LUX MED - 15-procentowa zniżka na usługi medyczne,
 • bezpłatny wstęp do parków narodowych,
 • Shell - od 3 do 8 gr na litr paliwa, a także 20 proc. na wybrane produkty spożywcze lub myjnię,
 • ulga na paszport - 75 proc. zniżki dla dzieci oraz 50 proc. dla rodziców,
 • PZU - 10 proc. zniżki na ubezpieczenia oraz 20 proc. na konsultacje lekarskie.

Warto też pamiętać o programie „żłobkowe”, czyli dofinansowaniu pobytu w żłobku. Jak wyjaśnia resort rodziny, „dofinansowanie przysługuje rodzicom na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego". Wysokość maksymalna tego świadczenia to 400 zł miesięcznie.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu