Spis treści
- Złożenie wniosku o 800 plus do 30 kwietnia 2025 r. gwarantuje, że pieniądze nadal będą trafiały regularnie na konto
- Kto złoży wniosek o 800 plus po 30 czerwca, świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku, już bez wyrównania
- Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r. powinni złożyć dwa wnioski o świadczenie 800 plus
Złożenie wniosku o 800 plus do 30 kwietnia 2025 r. gwarantuje, że pieniądze nadal będą trafiały regularnie na konto
Nowy okres rozliczeniowy 800 plus zaczynie się w czerwcu i potrwa do końca maja 2026 r. Złożenie wniosku do 30 kwietnia 2025 r. gwarantuje, że pieniądze nadal będą trafiały regularnie na konto. Jeśli rodzice zrobią to dopiero w maju lub czerwcu – wypłaty trafią do nich nieco później, choć z wyrównaniem.
"W przypadku wniosków złożonych w okresie 1-31 maja , ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie 800 plus złoży wniosek w okresie 1-30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku" - informuje ZUS.
Kto złoży wniosek o 800 plus po 30 czerwca, świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku, już bez wyrównania
Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie, tj. po 30 czerwca, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie jej ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku (już bez wyrównania). W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.
Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r. powinni złożyć dwa wnioski o świadczenie 800 plus
W przypadku dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r. rodzice będą składali dwa wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus: pierwszy na bieżący okres świadczeniowy 2024/2025, który zakończy się 31 maja 2025 r., a drugi na okres 2025/2026, który rozpocznie się 1 czerwca 2025 r.
Przypomnijmy. Świadczenie 800 plus mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. O świadczenie mogą ubiegać się także m.in. rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych czy dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu.
Postępowanie w sprawie wypłaty świadczenia będzie prowadzone przez ZUS w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi osoba znajdzie na swoim profilu na PUE ZUS. Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
