Spis treści
Dodatek dopełniający wynosi 2610,72 zł i będzie wypłacany od maja 2025 r. - kwota będzie powiększona o wyrównanie, wyliczane od stycznia 2025 r.
Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Prawo do świadczenia ustali ZUS (w przypadku rolników płatnikiem będzie KRUS).
Wysokość świadczenia jest uzależniona od kwoty renty socjalnej, a ta podlega corocznej waloryzacji. Dodatek dopełniający do renty socjalnej, wypłacany od maja 2025 r., będzie wynosił 2610,72 zł. Co ważne, w ustawie wskazano, że osoby uprawnione do dodatku otrzymają wyrównanie od stycznia tego roku (wynika to z tego, że przepisy weszły w życie już w styczniu, a wypłaty ruszą dopiero od maja 2025 r.).
Kto ma prawo do nowego świadczenia i czy trzeba składać wnioski? Osoby, które na dzień 1 stycznia 2025 r. miały przyznaną rentę socjalną, są całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający automatycznie. Nie muszą składać w tym celu wniosku. Informację o przyznaniu tego dodatku ZUS przekaże tym osobom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Z kolei rolnicy otrzymali informację na ten temat z KRUS w styczniu br. lub też później, jeżeli dodatek był przyznany w kolejnych miesiącach.
Niektórzy muszą złożyć wniosek do ZUS o dodatek dopłełniający
Wniosek EDD-SOC o dodatek do renty socjalnej powinny złożyć osoby, które na dzień 1 stycznia br. miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie miały orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dokument należy złożyć w ZUS. W przypadku rolników będzie podobnie - uprawnione osoby powinny złożyć wniosek EDD-SOC do ZUS. Ta instytucja przyznaje dodatek, a płatnikiem jest KRUS, podobnie jak w przypadku renty socjalnej.
Nawet 130 tys. osób jest uprawnionych do nowego świadczenia
Dodatek dopełniający jest waloryzowany na takich samych zasadach, jak emerytury . ZUS będzie od niego odliczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie będzie też podlegało potrąceniom i postępowaniu egzekucyjnemu na takich samych zasadach jak renta socjalna. Wysokość dodatku stanowi różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
"Dodatek będziemy wypłacać razem z rentą socjalną. Pierwsze wypłaty zrealizujemy w maju 2025 r. Osobom, które otrzymają dodatek dopełniający bez wniosku, wypłacimy wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Natomiast osobom, które będą miały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po 1 stycznia br., dodatek przyznamy od miesiąca, w którym spełnią warunki do jego otrzymania, najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku" - informuje ZUS w komunikacie.
Według szacunków, nowe świadczenie otrzyma 130 tysięcy osób w Polsce.
Źródło: Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1615).
