Spis treści
- W tym roku PIT-y można składać do środy, 30 kwietnia 2025 r.
- Osoby, które nie korzystają z ulgi i odliczeń nie muszą nic robić, PIT-y zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2025 r.
- Przedsiębiorcy muszą sami zaakceptować swoje zeznania podatkowe
- Zeznanie można złożyć za pośrednictwem aplikacji, a kwotę do zapłaty uiścić m.in. przy użyciu karty płatniczej
- Skarbówka ma 45 dni na zwrot podatku, gdy zeznanie zostało złożone drogą elektroniczną
W tym roku PIT-y można składać do środy, 30 kwietnia 2025 r.
Rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. rozpoczęło się w połowie lutego i potrwa do środy, 30 kwietnia 2025 roku. Zeznania można złożyć na różne sposoby. Ministerstwo Finansów zachęca, aby skorzystać z usługi Twój e-PIT albo strony podatki.gov.pl.
W usłudze Twój e-PIT na podatników będą czekać zeznania podatkowe za 2024 rok, wypełnione na podstawie danych, które posiada KAS. W zeznaniach przygotowanych w usłudze uwzględnione są m. in. informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.
Osoby, które nie korzystają z ulgi i odliczeń nie muszą nic robić, PIT-y zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2025 r.
Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT, po uzupełnieniu, należy zaakceptować i wysłać do 30 kwietnia. Ci podatnicy, którzy nie korzystają z żadnych ulgi i odliczeń, nie muszą tego robić. Zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Ale dotyczy to osób, które uzyskały przychody wyłącznie z pracy najemnej (lub emerytury).
W ramach usługi Twój e-PIT dostępne będą m.in. najbardziej popularne formularze, czyli np. PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 i PIT-36 L.
Doradcy podatkowi wskazują, że choć skarbówka może nas rozliczyć automatycznie, to jednak warto osobiście zweryfikować rozliczenie. Warto pamiętać, że rządowa usługa Twój e-PIT może stać się ułatwieniem, jednak tylko, gdy dodatkowo sprawdzamy rozliczenie sporządzone przez fiskusa.
– Przed 30 kwietnia warto sprawdzić np. jakie przysługują nam ulgi, jak została rozliczona ulga prorodzinna i czy koszty uzyskania przychodu zostały prawidłowo naliczone – szczególnie dla umów zlecenia, o dzieło oraz twórców z limitem 50 proc.. Nic nie robiąc, często narażamy się na zapłacenie wyższego podatku, a także otrzymanie niższego zwrotu. Kolejnym newralgicznym punktem jest przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli samodzielnie nie wskażemy OPP w naszym zeznaniu, to nasze pieniądze nikomu nie pomogą, trafią po prostu do skarbu państwa, jak cały podatek – twierdzi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.
Przedsiębiorcy muszą sami zaakceptować swoje zeznania podatkowe
Przedsiębiorcy również będą mogli skorzystać ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, jednak w tym przypadku zakres danych wprowadzonych do formularzy jest mniejszy. Formularze są wypełniane na podstawie danych, którymi dysponuje MF, czyli np. wpisywane są kwoty wpłaconych zaliczek, ale resort nie posiada całości danych o przychodach i kosztach przedsiębiorców.
"Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2024 r., to z upływem 30 kwietna zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT. Podatnik musi je uzupełnić i zaakceptować" - informuje Ministerstwo Finansów.
Można także skorzystać z formularzy dostępnych na stronie podatki.gov.pl., te jednak trzeba wypełnić w całości. Można także wypełnić zeznanie na papierze, samodzielnie przekazać je do urzędu skarbowego albo wysłać pocztą. W tym ostatnim przypadku decyduje data wysyłki.
Ministerstwo Finansów przypomina, że dostęp do usługi Twój e-PIT jest możliwy w e-Urzędzie Skarbowym (strona podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/).
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się poprzez platformę login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Podatnicy, którzy zalogują się za pomocą jednej z tych metod mają dostęp do wszystkich e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy. Mogą wtedy korzystać np. z usługi Rozliczenia, która ułatwia przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie PIT-36, czy weryfikacji statusu zwrotu podatku.
Zeznanie można złożyć za pośrednictwem aplikacji, a kwotę do zapłaty uiścić m.in. przy użyciu karty płatniczej
W tym roku usługa Twój e-PIT jest dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-US. Oznacza to łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi. Użytkownicy aplikacji nie muszą każdorazowo uwierzytelniać się z poziomu platformy login.gov.pl, by korzystać z usługi Twój e-PIT.
W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, tak by wygodnie dokonać płatności online, również za pomocą BLIKa.
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT zyskali dodatkowo możliwość realizacji płatności podatkowych online przy użyciu kart płatniczych.
- Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebują szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Dotychczas mogli zapłacić podatek online, przelewem bankowym lub za pomocą systemu BLIK. Teraz zyskali dodatkowo możliwość realizacji płatności podatkowych PIT przy użyciu kart płatniczych. Dzięki temu będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z e-Urzędu Skarbowego. To kolejny ważny krok w kierunku cyfryzacji usług Krajowej Administracji Skarbowej – mówił szef KAS Marcin Łoboda, cytowany w komunikacie resortu finansów.
Jeśli zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia automatycznej akceptacji zeznania (czyli od 30 kwietnia 2025 r.), wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.
Skarbówka ma 45 dni na zwrot podatku, gdy zeznanie zostało złożone drogą elektroniczną
Standardowe terminy zwrotu podatku to 45 dni w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną oraz trzy miesiące przy zeznaniu papierowym. KAS podaje, że w ubiegłym roku średnio po 15 dniach skarbówka dokonywała zwrotu podatku, a najkrótszy termin wyniósł 1 dzień.
Osoby, które będą chciały skorzystać z porady w urzędach skarbowych, będą mogły uzyskać potrzebne im informacje.
- Ale prosimy, aby podatnicy szli do urzędów tylko wtedy, jeśli muszą. Mogą przy tym skorzystać z możliwości umówienia się na wizytę. Ale podkreślam – usługa Twój e-PIT, aplikacja oraz e-Urząd Skarbowy, to preferowane przez nas formy kontaktu. Można także skorzystać z infolinii – powiedział na konferencji prasowej Marcin Łoboda, szef KAS.
Podatnicy mogą zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Podatnik rozliczający się w usłudze Twój e-PIT, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2024 r. nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5 proc. podatku), ale może tę organizację zmienić.
Ostateczny termin składania deklaracji PIT za 2024 rok upływa 30 kwietnia 2025 roku. Jeśli ktoś nie spełni tego obowiązku, może liczyć się z karą finansową i naliczeniem odsetek za każdy dzień zwłoki według określonej przez Ministerstwo Finansów stopy procentowej. Grzywna za wykroczenie skarbowe wynosić może od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (czyli od ok. 460 do ponad 90 tys. zł).
