Jesteśmy gotowi na rzeczywistość rozszerzoną?

Daniel Dombach
Daniel Dombach, Industry Solutions Director EMEA, Zebra Technologies
Daniel Dombach, Industry Solutions Director EMEA, Zebra Technologies
Według firmy badawczej McKinsey, nawet 45 proc. zadań, za wykonywanie których wynagrodzenie otrzymują pracownicy, można zautomatyzować za pomocą istniejących technologii. Te prognozy ignorują jednak fakt, że możliwości robotów w wielu obszarach są wciąż raczej ograniczone. Wyobraźmy sobie na przykład magazyny z nieskończonymi rzędami półek, na których składowane są towary o różnych kształtach i rozmiarach. Przy dużej liczbie identycznych lub standardowych opakowań, roboty sprawują się całkiem nieźle. Jednak w przypadku opakowań o zróżnicowanym kształcie, rozmiarze i gramaturze, robotom nadal brakuje elastyczności wymaganej do podnoszenia i odkładania takich przedmiotów w tempie, w którym to zadanie wykonałby człowiek. Stwierdzono również, że dzisiejsze technologie rozpoznawania charakteryzują się mniejszą dokładność niż efekt pracy ludzi i wykazują wyższy poziom błędów.

Dlatego zamiast skupiać się na robotach, firmy powinny rozważyć, jak wspierać ludzką pracę w bardziej wydajnym i efektywnym zarządzaniu zadaniami. Technologią, która może im w tym pomóc, jest rzeczywistość rozszerzona (augmented reality – AR) – innowacja, która wykorzystuje strumienie danych i zamienia je w obrazy wyświetlane na żywo. Obecnie technologia ta jest wykorzystywana w komputerach mobilnych, smartfonach i wyświetlaczach mocowanych na głowie (head-mounted-displays – HMD). Zastosowano ją również w okularach cyfrowych i urządzeniach, które są wyposażone w wyświetlacze półprzezroczyste i oferują technologie rejestracji obrazu, takie jak aparat fotograficzny lub skaner.

Spojrzenie w przyszłość

Według ankiety Bitkom, rozszerzona, mieszana i wirtualna rzeczywistość przełoży się do roku 2020 na przychody w sektorze B2B wielkości 88 milionów EUR. W przypadku rozwiązań z tego zakresu, w tym wdrożeń, aktualizacji i nowych aplikacji, wielkość ta może przekroczyć 750 milionów EUR. Może się to wydawać zaskakujące, ponieważ technologie te nie osiągnęły jeszcze swojego punktu przełomowego, zarówno w zastosowaniu komercyjnym, jak i przemysłowym. Jednak pierwsze przykłady zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej w komputerach mobilnych klasy korporacyjnej przyniosły bardzo obiecujące efekty.

W jaki sposób technologia AR może wspierać przedsiębiorstwa?

Zakres zastosowań technologii rzeczywistości rozszerzonej, które są teoretycznie możliwe w różnych branżach, jest znaczny. Oto wybrane przykłady:

  1. Logistyka: wyświetlacze mocowane na głowie, w połączeniu z systemem czujników i kamer pozwalają firmom logistycznym na optymalizację procesu załadunku, wskazując pracownikom najbardziej efektywne położenie paczki w przyczepie – takie rozwiązanie zwiększenia również produktywności pracy.
  2. Obsługa klienta/praca w terenie: w przypadku inżynierów odpowiedzialnych za serwis w terenie, zakładzie produkcyjnym lub warsztacie, mocowane na głowie wyświetlacze HMD mogą wyświetlać dokładne schematy i opisy maszyn, nad którymi pracują. Technologia ta zmniejsza czas potrzebny na szkolenie nowych pracowników oraz wskaźniki błędów, przy jednoczesnym zwiększeniu tempa pracy. Ponadto, gdy inżynier serwisu napotka problem z urządzeniem, obraz z kamery wbudowanej w wyświetlacz HMD może być transmitowany na żywo do doświadczonego starszego inżyniera. Może on wykorzystać informacje wizualne do zdalnego doradzania koledze lub dostarczenia cyfrowego samouczka.
  3. Obsługa imprez: Pracownicy ochrony na festiwalach czy innych dużych imprezach mogą używać wyświetlaczy HMD do monitorowania gości i identyfikowania miejsc, w których mogą wystąpić incydenty. Korzystając z systemu lokalizacyjnego i przekazując dane z niego do systemu typu back-end, każdy pracownik ochrony imprezy widzi, gdzie znajdują się jego koledzy i może szybko zareagować na potencjalne zagrożenia. W ten sposób agencja ochrony wysyła w dowolnym momencie swój personel do miejsca, w którym jest on potrzebny.
  4. Służba zdrowia: w jednostkach opieki zdrowotnej, wyświetlacze HMD mogą wspomagać chirurgów podczas zabiegów o podwyższonym ryzyku, wymagających dokładności w małej skali. Chirurg może śledzić parametry życiowe pacjenta na wyświetlaczu czy oglądać na żywo obrazy z kamery znajdującej się w jelicie bez konieczności odwracania głowy w kierunku wyświetlacza. W roku 2014, chirurdzy z University Health Methodist Hospital po raz pierwszy użyli okularów cyfrowych przy usuwaniu nowotworu z jamy brzusznej. Ze względu na fakt, że urządzenie to jest sterowane głosem, ręce chirurgów pozostawały wolne przez cały czas trwania operacji. Jednocześnie lekarze mieli dostęp do kluczowych informacji o pacjencie, takich jak wyniki rezonansu magnetycznego czy zdjęcie rentgenowskie – zniwelowano potrzebę odwracania uwagi od operowanej osoby.

Urządzenia ubieralne – rozwój w toku

Pomimo szeregu możliwości zastosowania biznesowego, wiele projektów wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną jest wciąż w fazie opracowywania. Technologia AR jest jeszcze w początkowym stadium rozwoju, dlatego spotyka się z wieloma wyzwaniami. W celu zapewnienia praktyczność i łatwość obsługi, okulary cyfrowe i inne urządzenia ubieralne typu HMD wymagają ergonomicznego wzornictwa. Muszą zapewniać również wysoki poziomu komfortu noszenia. Jednocześnie każde z nich musi być wyposażone w lekką, ale wydajną baterię, która zapewnia możliwość pracy przez kilka godzin, wykraczając poza zasięg czasowy jednej pełnej zmiany. Ponadto, w sytuacji gdy urządzenia są wykorzystywane przez różne osoby, istotna jest również kwestia higieny użycia – szczególnie w branży służby zdrowia. Z tego względu wyświetlacze HMD muszą być wykonane z higienicznego materiału ułatwiającego utrzymanie czystości. Wreszcie, wyświetlacze HMD powinny zapewniać bezproblemową integrację z firmowymi systemami typu back-end.

Koniecznie przeczytaj!

Nietrudno sobie wyobrazić, że gdy technologie AR będą mogły sprostać wszystkim powyższym wyzwaniom, to ich zastosowanie pozwoli zwiększyć produktywność i wydajność, poprawić bezpieczeństwo, zapewnić szybszy zwrot inwestycji i zwiększyć satysfakcję klienta w wielu obszarach biznesowych – nie tylko w środowisku magazynowym.

Nie bój się robota!

Ale co z robotami? Podobnie jak w przypadku technologii AR, roboty stają się coraz bardziej kluczowym elementem prowadzenia efektywnych działań w wielu branżach. Niemniej jednak, roboty nie stanowią alternatywy dla pracowników wykorzystujących możliwości rzeczywistości rozszerzonej. W najbliższym czasie roboty będą współpracowały z ludźmi, wspierając ich w codziennej pracy.

W magazynie roboty służą obecnie jako automatyczna pomoc przy wybieraniu produktów, poruszając się obok osoby kompletującej zamówienie, aż do pełnego załadowania. Następnie przemieszczają się w celu wysyłki swojego ładunku, podczas gdy pracownik może kontynuować pracę z kolejnym robotem. Roboty są również bardzo skuteczne przy liczeniu zapasów: charakteryzuje je szybkie tempo pracy, niski odsetek błędów oraz możliwość pracy w nocy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracodawcę. Firmy podejmują już pierwsze, ostrożne kroki ku wykorzystaniu robotów nawet w fazie dostawy. Jednak takie zastosowanie wymaga wysłania również towarzyszącego robotowi pracownika.

Podobnie wygląda postęp na salach operacyjnych, gdzie roboty wspomagają pracę chirurgów. Podczas operacji urządzenie przekłada ruchy chirurga w miniaturowej skali na pacjenta, umożliwiając wykonywanie dokładnych nacięć i szwów, minimalizując utratę krwi i przyspieszając proces gojenia. Jednak wszystkie decyzje i działania wciąż zależą od chirurga obsługującego panel sterowania.

Przed nami jeszcze długa droga do momentu, kiedy roboty będą w stanie wykonywać zróżnicowane, złożone i skomplikowane zadania, a co za tym idzie: zastępować pracę człowieka. W najbliższej przyszłości możemy oczekiwać dalszego zwiększania produktywności, wydajności i dokładności pracowników za pomocą technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Obejrzyj wideo
60 sekund biznesu: Piwo zyskuje zwolenników, ale...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu