Spis treści
Wybory parlamentarne 2023. Metoda D'Hondta. Do czego służy i jak działa?
Kluczowym elementem procesu wyborczego do Sejmu jest podział mandatów między poszczególne partie polityczne. Najpopularniejszą metodą w systemach proporcjonalnych stosowanych w tym celu jest metoda D'Hondta, nazwana od nazwiska belgijskiego matematyka Victora D'Hondta. Ten algorytm uwzględnia proporcje głosów uzyskanych przez komitety wyborcze i sprawiedliwie dzieli sejmowe mandaty.
Więcej informacji na temat wyborów w naszym serwisie specjalnym: WYBORY 2023
System najpierw zlicza wszystkie głosy, następnie umieszcza je w tabeli i rozpoczyna przyznawanie mandatów. Na początku wybierana jest partia lub lista wyborcza, która uzyskała najwięcej głosów. Liczba głosów uzyskanych przez tę partię jest dzielona przez liczbę mandatów, które już zostały jej przydzielone plus jeden (czyli tzw. "współczynnik D'Hondta"). Partia lub lista wyborcza z najwyższym współczynnikiem otrzymuje mandat. Wynik tej partii jest aktualizowany, a liczba mandatów przydzielonych jej wcześniej jest zwiększana o jeden. Proces ten jest powtarzany, aż wszystkie mandaty zostaną przydzielone.
Podział mandatów w Sejmie 2023. Wygra PiS czy KO?
System liczenia mandatów wydaje się dość skomplikowany, dlatego powstały narzędzia, które ułatwiają nam samodzielne sprawdzenie, kto wygra wybory. Użyj poniższego kalkulatora, żeby na żywo, jeszcze w czasie nocy wyborczej, obliczyć na podstawie danych sondażowych przekazywanych przez PKW, czy udało się stworzyć sejmową większość.
Ile potrzeba mandatów, żeby mieć większość w Sejmie?
Aby najważniejsze postanowienia podejmowane przez Sejm i Senat mogły zostać uchwalone, wymagają określonej liczby głosów, czyli tzw. większości. W polskim systemie prawnym wyróżniamy trzy rodzaje większości: zwykłą, bezwzględną oraz kwalifikowaną. Dodatkowo, aby głosowanie było ważne, konieczne jest spełnienie zasady kworum – musi ono odbywać się przy co najmniej połowie ustawowej liczby posłów lub senatorów.
W Sejmie RP większość głosowań nad ustawami odbywa się w trybie większości zwykłej. Dane rozwiązanie musi zyskać więcej zwolenników niż przeciwników, przy czym nieuwzględniane są głosy parlamentarzystów wstrzymujących się. Minimalną liczbą głosów potrzebną do osiągnięcia większości zwykłej jest 1 głos przewagi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W Polsce wybieramy 460 posłów, o większości sejmowej możemy więc mówić wtedy, gdy dana partia lub koalicja posiada co najmniej 231 mandatów.
dś